Z prieskumu vydavateľstva Readerďs Digest vyplýva, že v spomínanej situácii by sa najčestnejšie zachovali Taliani, z ktorých by si kancelárske potreby zo zamestnania vzala iba štvrtina.
Prieskum sa uskutočnil v 19 krajinách medzi 4000 respondentmi, ktorí odpovedali na 12 otázok týkajúcich sa morálky ich správania v situáciách bežného života na pracovisku, verejnosti i v súkromí. Výsledky sú však založené na deklarácii respondentov a nie na ich skutočnom správaní. V prieskume Slováci opäť potvrdili svoj benevolentný prístup k morálke, v niektorých oblastiach však pozitívne prekvapili.
Slováci držia rekord aj v počte záporných odpovedí na otázku: Pri odchode z veľkého supermarketu si uvedomíte, že vám pokladníčka vydala o 100 Sk viac. Vrátite sa a upozorníte ju na to? Len 57 percent (67 percent Európanov) by preplatok vrátilo. Slováci sa výrazne odlišujú aj v posudzovaní a vnímaní nevery súvisiacej s kamarátom/kamarátkou. To, že videli partnera svojho známeho držať sa za ruku s niekým iným by známemu povedalo len 18 percent Slovákov, pričom celkovo v Európe by tak urobilo až 37 percent opýtaných. Najväčšiu tendenciu (vyše polovica) reportovať podobnú situáciu prejavili Portugalci. Relatívne dobre sme obišli pri otázke týkajúcej sa požitia alkoholu a následného jazdenia. Iba 12 percent opýtaných Slovákov by si neváhalo sadnúť za volant po požití alkoholu. Pri tejto otázke nás však vysoko predbehli Fíni, Dáni, Nóri (4 percentá), Briti (5), Francúzi, Holanďania, Švédi (6) a dokonca Česi (11). Peňaženku s 500 Sk by polícii odovzdala iba pätina Slovákov, pričom za veľký prehrešok nepovažujeme ani parkovanie na miestach vyhradených pre zdravotne postihnutých, nepriznanie niektorých príjmov v daňovom priznaní alebo používanie pirátsky kopírovaného softvéru.
Testovaní Európania sú celkovo najtolerantnejší voči prekročeniu povolenej rýchlosti, používaniu nelegálneho softvéru a jazde načierno v prostriedkoch hromadnej dopravy. S najmenším pochopením vnímali respondenti riadenie auta pod vplyvom alkoholu, krádež uterákov z hotela, parkovanie na miestach vyhradených pre zdravotne postihnutých ľudí a predbiehanie v rade na autobus. Väčšina Európanov by podľa svojich vyjadrení vrátila preplatok zo supermarketu a priznala všetky zdaniteľné príjmy. Menej ako polovica opýtaných by si privlastnila kancelárske potreby svojho zamestnávateľa a iba každý druhý Európan by odniesol na políciu nájdenú peňaženku.