ieť do roku 2006 a potom bude záležať od Bruselu, či bude aj tento balkánsky štát vstupovať do EÚ spolu s Rumunskom a Bulharskom v roku 2007. "Európska únia by sa nemala unaviť z rozširovania," konštatoval Račan. Chorvátsko kvôli vojne zaostávalo, v súčasnosti však má splnených 65 percent záväzkov, ktoré vyplývajú z prípravy na členstvo v EÚ.
"Slovensko silne podporuje začlenenie Chorvátska do EÚ a NATO," povedal na tlačovej besede M. Dzurinda. Podľa neho Záhreb musí patriť do "novej a bezpečnej Európy." Slovensko chce pomôcť najmä skúsenosťami z uplatňovania princípu regaty, keď napriek počiatočnému zaostávaniu dobehlo susedov v integrácii do EÚ.
Dzurinda je spokojný s úrovňou politického dialógu so Záhrebom, návšteva Račana by mala napomôcť rozvoju hospodárskych vzťahov. Podľa oboch predsedov vlád má Chorvátsko deficit vo vývoze svojich výrobkov do SR, slovenský export výrazne prevažuje. Chorvátsko to však kompenzuje ziskom z turizmu, jeho pobrežie je obľúbeným miestom slovenských turistov.