Daniel Lipšic. Ako dodal, jeho rezort v súčasnosti žiadne zákonné opatrenia nepripravuje. Odmietol povedať, či sa v minulosti MS SR podieľalo na príprave právnej normy, ktorá by mohla byť odpoveďou na maďarský krajanský zákon. Jej návrh má však agentúra SITA a podľa jej informácií na nej pracovalo aj Lipšicove ministerstvo. Zákon od zimy pripravovali zástupcovia ministerstiev zahraničných vecí, spravodlivosti a financií. Zatiaľ ho žiadne z ministerstiev nepredložilo do pripomienkového konania. Vláda chce podľa neho zdaniť podpory zo zahraničia až 90-timi percentami. Lipšic tvrdí, že zákon momentálne nie je relevantný a treba počkať, aké vykonávacie predpisy prijme Maďarsko.
Pripravený zákon o niektorých opatreniach na zabezpečenie zvrchovanosti SR navrhuje, aby sa podpory a príspevky, poskytované na základe zákona iného štátu zdaňovali 90-timi percentami. Takto zdaňované by mohli byť subjekty, ktoré by získali finančnú pomoc z Budapešti podľa krajanského zákona. Podľa návrhu je činnosť právnických a fyzických osôb, ktoré uplatňujú právny predpis inej krajiny na území SR, neprípustná. Ministerstvo vnútra im môže zrušiť alebo odmietnuť registráciu. Rovnako "ak boli zdroje financovania škôl získané na základe aplikácie zákona iného štátu v rozpore s verejným poriadkom ministerstvo školstva zníži príspevok zo štátneho rozpočtu o výšku získaných zdrojov“.
Podpredseda Strany maďarskej koalície (SMK) Árpád Duka-Zólyomi označil protizákon za absurdné riešenie. SMK by ho neakceptovala a koaličným partnerom by to dala jasne najavo. "To by znamenalo, že podpora z Maďarska pre nadácie a organizácie na Slovensku sa bude prísne trestať,“ podotkol. Pripomenul, že v SR existujú aj nadácie ako Freedom House, German Marshall Fund, pre ktoré podpora prichádza z USA, Nemecka či iných krajín. Podľa Duku-Zólyomiho by takáto odpoveď Slovenska na maďarský krajanský zákon nebola prijateľná ani pre zahraničie ani pre medzinárodné inštitúcie, ktoré "strážia demokraciu“ a dodržiavanie práv menšín