nistov s opatreniami vlády v integračnej politike ako aj ich výhrady voči vicepremiérovi Pálovi Csákymu. Bollová však pripustila, že KSS berie ohľad aj na svojich voličov, ktorých veľká časť nesúhlasí s našim vstupom do EÚ. Po jasnom deklarovaní KSS, že sú za členstvo SR v únii im načas klesla popularita.
Napriek volebnému programu KSS, v ktorom je začlenenie Slovenska do únie, z členskej základne sú podľa Bollovej signály, že priaznivcom strany sa táto priorita nepáči. „Nedostatočne sme vysvetlili svojim členom a voličom, prečo je to nevyhnutné,“ konštatovala Bollová. Ako však dodala, nie je to hlavný dôvod, pre ktorý nepodporujú zmluvu. Podľa Bollovej zmluva nezabezpečuje Slovensku, že bude rovnoprávnym členom únie. KSS nie je spokojná s podmienkami, ktoré vyjednala pre Slovensko vláda. Komunistom vadí najmä nedostatočné finančné zabezpečenie projektov a čerpania z fondov EÚ.
Zmluvu o pristúpení k EÚ musí schváliť trojpätinová väčšina všetkých poslancov Národnej rady. Slovensko pristúpením k EÚ prenesie časť kompetencií na Brusel. Zmluva bude tiež nadradená národnému právu. Do platnosti vstúpi 1. mája 2004. Dokument má takmer päťtisíc strán a hovorí aj o podmienkach nášho členstva v EÚ. Najdlhšie prechodné obdobie zo všetkých kandidátov SR vyjednala v daniach, ale ak prejde daňová reforma, výnimky z európskej legislatívy nevyužije. Zmluva tiež stanovuje finančné podmienky na prvé tri roky po našom vstupe, teda do konca tohto rozpočtového obdobia únie. Okrem priamych platieb poľnohospodárom, môžeme v rokoch 2004 až 2006 čerpať 1,56 mld eur.