päť minút dvanásť predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský. Ako dodal, stále je dostatočný priestor na rokovanie medzi Slovenskom a Maďarskom a na dohodu. Zdôraznil, že tento spor nie je sporom medzi koaličnými stranami a SMK, ale medzi dvoma susednými krajinami - Slovenskou a Maďarskou republikou. "Maďarský parlament má samozrejme právo prijímať zákony, ale my máme právo sa k ním vyjadrovať, ak sa nás dotýkajú," domnieva sa Hrušovský. Pripustil, že by bolo dobré v tejto súvislosti urobiť dôkladnú právnu analýzu zákona, pretože "nemôžeme hovoriť o jeho diskriminačnom prvku bez toho, aby sme zákon dobre poznali."
Poslanec za SMK László Nagy je presvedčený, že protizákon ku krajanskému zákonu už existuje. Podľa jeho informácii ho mali pripraviť tri rezorty, "ministerstvo spravodlivosti, vnútra a zrejme ministerstvo zahraničných vecí." Túto otázku považuje za veľmi vážnu, preto ju SMK otvorí na najbližšej koaličnej rade, dodal. Všetky výhrady, ktoré dnes politici vytýkajú krajanskému zákonu, už podľa neho neplatia. "Vy hovoríte o tom, čo už nie je, hovoríte o pôvodnom zákone a nie o prijatej novele," obrátil sa na svojich kolegov v štúdiu. Ako dodal dnešná podoba zákona je založená na princípe nediskriminácie a nemá ani exteritoriálne účinky. Vyzval odporcov zákona, aby konkrétne uviedli, v čom spočíva diskriminácia a exteritorialita zákona.
ĽS-HZDS je pripravené podať podnety na príslušné alebo aj medzinárodné inštitúcie v súvislosti so zákonom o zahraničných Maďaroch. "Vyčkáme najprv, ako sa prejaví vláda," vyhlásil predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Podľa neho Maďarská republika postupuje v rozpore so slovensko-maďarskou zmluvou a upozornil poslancov SMK, že sú predovšetkým občanmi SR a prisahali na ústavu. Novelu krajanského zákona považuje za ešte sofistikovanejšiu ako bol predchádzajúci zákon, pretože sa jeho pôsobnosť rozšírila na všetkých občanov, ktorých deti budú navštevovať maďarské školy, alebo tých, ktorí budú podporovať maďarskú kultúru.