BRATISLAVA 30. júna (SITA) - Od utorka už občania budú na uliciach stretávať policajtov, ktorí majú na hrudi okrem služobného znaku s číslom pripnutú aj menovku. Podľa ministra vnútra Vladimíra Palka má zavedenie menoviek prispieť k ďalšiemu priblíženiu verejnosti a polície a taktiež má mať protikorupčný charakter. Menovka bude obsahovať meno a priezvisko, prípadne titul policajta. Menovky budú nosiť dopravní a poriadkoví policajti a príslušníci hraničnej a cudzineckej polície. Policajti nebudú nosiť menovky napríklad pri zákrokoch pod spoločným velením alebo pri použití kukly. Návrh novely zákona o Policajnom zbore (PZ) rozširuje aj úlohy PZ. Policajti budú spolupôsobiť pri ochrane civilnej leteckej prevádzky. Táto činnosť vychádza zo stratégie dobudovania ochrany štátnej hranice schengenského typu.
Menovky pre všetkých policajtov, s výnimkou tých, ktorí slúžia v špeciálnych útvaroch, zaviedol v máji 2001 vtedajší minister vnútra Ladislav Pittner. Snažil sa tak bojovať proti korupcii v polícii. Policajti však jeho snahu odmietali. Približne o mesiac neskôr ho vystriedal v kresle Ivan Šimko a jedným z jeho prvých rozhodnutí bolo zrušenie Pittnerovho nariadenia. Odôvodnil to tým, že menovky sú v rozpore so zákonom a vyhlásil, že nariadenie siahalo na ľudskú dôstojnosť policajtov. Vyrobenie menoviek stálo daňových poplatníkov 600 000 korún. Príslušníci PZ sú odvtedy identifikovateľní podľa služobného čísla.
Novela zákona tiež obsahuje zlúčenie justičnej polície s kriminálnou. Toto ustanovenie však vstúpi do platnosti až od začiatku budúceho roka. Doteraz boli vyšetrovatelia podriadení priamo ministrovi vnútra a nie prezidentovi PZ. Novelou sa to mení. Vyšetrovatelia a policajti tiež dodnes pracovali nezávisle od seba. Preto sa vytvárali špeciálne tímy, v ktorých boli odborníci z radov polície a vyšetrovateľov. Ukázalo sa, že keď vytvoria tím, dokážu lepšie pracovať. Bez úzkej spolupráce nie je možné odhaliť zložité násilné i ekonomické trestné činy, povedal Palko.