Bratislava 28. augusta (TASR) - Slovensko aj Rumunsko majú výhrady voči zákonu o zahraničných Maďaroch, prijatému maďarským parlamentom. Hoci obe krajiny pri ich riešení momentálne uprednostňujú bilaterálne rokovania s Budapešťou, nevylučujú otvorenie tejto témy na medzinárodnej úrovni.
Pre Slovensko je v súčasnosti podstatný spôsob, akým sa vyrovná so zavedením zákona do praxe, konštatoval štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR Jaroslav Chlebo po dnešnom rokovaní so svojím rumunským rezortným partnerom Cristianom Diaconescom. Prvé kolo dvojstranných konzultácií s Maďarskom sa uskutoční práve na úrovni štátnych tajomníkov MZV.
Podľa Chleba však orientácia na bilaterálne rokovania s Budapešťou neznamená realizáciu "politiky paušálnych ústupkov". "Naše záujmy budeme veľmi tvrdo obhajovať," zdôraznil. Zámer nezaťažovať touto problematikou medzinárodné prostredie podľa neho súvisí s tým, že existuje rad závažnejších problémov. "Cítime sa dostatočne silní na to, aby sme v ktorýkoľvek moment túto tému preniesli tam, kde to považujeme za potrebné," upozornil.
Hoci Diaconescu pripustil, že zákon o zahraničných Maďaroch môže byť prínosom v oblasti kultúrnej identity maďarskej menšiny, komplikáciou je jeho nesúlad s rumunskou legislatívou.
Napriek doterajšiemu nedostatku dialógu deklaroval pripravenosť spolupracovať s Maďarskom pri hľadaní mechanizmov uplatňovania zákona. Prvoradé sú pritom podľa neho bilaterálne diskusie. Bukurešť však "nevylučuje akýkoľvek dialóg na akejkoľvek úrovni", povedal rumunský diplomat.
Chlebo a Diaconescu dnes hovorili aj o dvojstrannej ekonomickej kooperácii a spolupráci na multilaterálnej úrovni - v rámci OBSE i dunajského regiónu. Diskutovali aj o konferencii donorov pod záštitou Paktu stability, ktorá sa uskutoční v Bukurešti, a prerokovali obsah pripravovanej návštevy premiéra Mikuláša Dzurindu v Rumunsku.