2007 by mala byť na Slovensku záchrana ľudí v ohrození života riadená z jedného centra. V Bratislave linka začala fungovať už v pondelok predpoludním pokusne a odvtedy na ňu zavolalo približne 1800 ľudí. Skutočnú pomoc však potrebovali iba desiati z nich. Na linke 112 slúži 12 operátorov na smeny a od začiatku budúceho roku by sa ich počet mal zdvojnásobiť. Operátori ovládajú anglický, nemecký a maďarský jazyk, informoval dnes na tlačovej besede Ján Sandtner z Krajského úradu v Bratislave.
Prvým telefonátom po polnoci bol hovor od dievčaťa, ktoré si dalo budík, aby vyskúšalo, či jednotná telefonická linka funguje. Sandtner však odporúča ľuďom, aby telefonovali aj na linky 150, 155 a 158, pretože tiesňové volanie na čísle 112 ešte nie je plne personálne a technicky vybudované. Pomoci sa však ľudia dočkajú aj na tomto čísle, dodal.
Vytvorenie integrovaného záchranného systému umožní nielen ohrozeným, ale aj záchranárom lepšiu a rýchlejšiu koordináciu záchranných prác. Pri záchranných prácach budú koordinované všetky zložky záchranných systémov vrátane polície, lekárskej záchrannej služby, hasičov, horskej služby a Spolku horských vodcov. Súčasné čísla pre núdzové volania (150, 155, 158) budú platiť istý čas aj po zavedení čísla 112, až kým jednotné centrum nebude plne funkčné na celom Slovensku.
Právnické a fyzické osoby, ktoré prevádzkujú rozhlasové a televízne vysielanie budú povinné na požiadanie koordinačného strediska bezplatne uverejniť informáciu o tiesni a o opatreniach súvisiacich s poskytovaním pomoci v tiesni. Ak si túto povinnosť nesplnia, čakajú ich sankcie. Potrestaní budú aj tí, čo zneužijú linku tiesňového volania. Vytvorenie tohto systému si vyžiada počas piatich rokov zo štátneho rozpočtu okolo 400 miliónov korún.