bne ešte počas 15. schôdze. Parlament by sa mal navrhovanými zmenami následne zaoberať na septembrovej schôdzi a zmeny v základnom zákone štátu by mali začať platiť od 1. novembra.
Základný návrh novely ústavy je už vypracovaný. Členovia ústavnoprávneho výboru bez väčšej diskusie súhlasili s tromi navrhovanými zmenami. Tie sa týkajú nezlučiteľnosti mandátu poslanca Európskeho parlamentu s inými verejnými a ústavnými funkciami na Slovensku. Ústava sa musí doplniť aj o právo voliť a byť volený pri voľbách do europarlamentu pre občanov Európskej únie s trvalým pobytom na Slovensku a Ústavný súd SR musí dostať kompetenciu preskúmavať volebné sťažnosti vo vzťahu k voľbám do EP. Väčšiu diskusiu vyvolala podoba návrhu ustanovení, ktorými sa prenáša časť výkonu pôsobnosti parlamentu na jeden výbor. Pôjde o výbor pre Európske záležitosti a poslanci si vyžiadali čas na preštudovanie materiálov o tom, ako takéto výbory fungujú v členských krajinách únie a aké je ich postavenie.
Predseda ústavnoprávneho výboru navrhuje rozšíriť novelizáciu aj o ďalšie body súvisiace s ústavným právom SR a právom Európskej únie. Z piatich návrhov, ktoré predložil, podporu ostatných kolegov získali dva. Gábor Gál z SMK pritom zdôraznil, že ak chcú, aby bola novela v parlamente priechodná, tak je potrebné robiť čo najmenej zásahov do ústavy.
Novelizácia ústavy je potrebná aj v súvislosti s voľbami do Európskeho parlamentu. Ústavnoprávny výbor dnes schválil spoločnú správu k návrhu zákona, ktorý upravuje podmienky týchto volieb na Slovensku. Po prvýkrát by sme na Slovensku mali voliť svojich zástupcov do europarlamentu pravdepodobne na konci júna budúceho roku. Aby sa voľby stihli pripraviť, vyhlásené by mali byť v marci.