ajinám, ktorým sa po vstupe do únie darilo čerpať prostriedky z kohézneho a štrukturálnych fondov. Sampaio si však natoľko váži zvrchovanosť Slovenska, že sa neodváži v tejto súvislosti našej krajine radiť. Zdôraznil, že keď bude Slovensko pripravené na čerpanie prostriedkov a bude o nich rozhodovať vláda, nemala by fondy využívať len ako "kozmetickú záležitosť", ale tak, aby prinášali výsledky.
Slovenský prezident Rudolf Schuster si predstavuje výmenu skúseností najmä v komunikácii medzi oboma krajinami. Portugalsko by nás malo upozorniť aj na chyby, ktoré urobilo po vstupe do EÚ, aby sme sa ich vyvarovali. Hoci po vstupe do únie v roku 1986 zaznamenalo Portugalsko obrovský ekonomický rast, v súčasnosti prežíva najväčšiu recesiu. Sampaio je však presvedčený, že v jeho krajine je dostatok energie i vedomostí, aby nepriaznivú ekonomickú situáciu prekonala.
Vzájomné ekonomické vzťahy označili obaja prezidenti ako nedostatočné. Veria, že i dnešné spoločné ekonomické fórum, ktoré sa koná v Bratislave, prinesie konkrétne výsledky ako hospodársku spoluprácu medzi Slovenskom a Portugalskom rozvíjať. Podľa R. Schustera by sa spoločné podniky mohli zameriavať na spracovanie kovov, automobilizmus, ale i turizmus. Malo ísť o podniky, ktoré budú vyrábať produkty určené pre export do tretích krajín.
Na Slovensko pricestoval portugalský prezident v pondelok večer. Po príchode do Bratislavy ocenil pokrok SR, ktorý dosiahla za posledných desať rokov. "Slovensko je dynamická krajina s vysokou mierou rastu a veľkým národným zanietením", konštatoval Sampaio. Dnešné stretnutie so Schusterom využil zároveň na to, aby slovenského prezidenta pozval na návštevu Portugalska.