emiér Mikuláš Dzurinda sa poďakoval aj opozícii, ktorá sa doma aktívne podieľala na schvaľovaní zákonov a v zahraničí pridala svoj proeurópsky hlas.
Podľa predsedu parlamentu Pavla Hrušovského bol ratifikačný proces náročný a zložitý, preto zakolísanie ktoréhokoľvek ústavného činiteľa by Slovensko stálo veľa. „Som rád, že všetci najvyšší ústavní činitelia, ale aj poslanci a členovia vlády vykonali na tejto ceste kus dobrej práce,“ poznamenal. Vyvrcholením tohto snaženia je dnešná ratifikácia prístupovej zmluvy, dodal Hrušovský. Slovensko čakajú ďalšie náročné úlohy spojené s plnoprávnym členstvom v únii. Hrušovský je presvedčený, že "ak budeme postupovať spoločne ako doteraz, Slovensko čakajú lepšie časy“.
Vyjednané podmienky pre Slovensko nie sú podľa prezidenta zlé. „Nikdy by sme nemohli povedať, že nemohli byť lepšie, ale je aj otázka, čo nám mohla ponúknuť druhá strana,“ dodal a pochválil spôsob, akým viedol rokovania s úniou hlavný vyjednávač Ján Figeľ. Hrušovský je presvedčený, že naši vyjednávači konali zodpovedne, v záujme všetkých občanov a dosiahli pri rokovaniach maximum.
Podľa prezidenta robí KSS odmietnutím prístupovej zmluvy chybu, pretože keď neboli pred referendom proti, "neviem pod akým vplyvom zmenili názor, nemôžem im to zazlievať, ale veľmi rýchlo zmenili svoj názor.“
Premiér Mikuláš Dzurinda komentoval zmenu postoja komunistov ako „veľmi smutný príbeh, ktorý čoskoro prekuknú aj občania“.
pr;sy;bl