, že nebudú za zmluvu hlasovať. Komunisti tvrdia, že Slovensko nie je v súčasnosti pripravené na vstup do únie, nevýhodný je pre nás obsah prístupovej zmluvy ako aj dohodnuté podmienky.
Imrich Béreš z poslaneckého klubu ANO zdôraznil, že Európa teraz stojí na prahu historických zmien a Slovensko je ich aktívnym a pasívnym aktérom. Slovenský hlas po 1. máji 2004 bude znieť na všetkých relevantných fórach a bude na nás, či z toho vyťažíme maximum. Už sa nebude rozhodovať o nás bez nás, ale zároveň sa už nebudeme mať na koho vyhovárať, doplnil. Zároveň pripomenul, že členstvo v únii nie je len o právach a príležitostiach, ale aj o rozsiahlych povinnostiach a schválenie zmluvy neznamená koniec cesty, ale zavŕšenie jednej etapy.
Slovom možnosť sa dá stručne charakterizovať to, čo prináša členstvo v únii, zdôraznil predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos. Ponúkajú sa nám možnosti na lepší a slobodnejší život, na kvalitnejšie vzdelanie či na skúsenosti. Bárdos dodal, že ako pristupujúca krajina prispejeme do únie naším nadaním, vzdelaním, túžbou ľudí po slobode a ich pevnou vôľou. Občania stredoeurópskych krajín majú historickú skúsenosť zo života v diktatúre ako aj z mierového spolužitia viacerých národov v jednom zväzku.
Hlasovaním o prístupovej zmluve sa završuje dlhoročné úsilie Slovenska stať sa súčasťou slobodných a demokratických krajín Európy, konštatoval v mene poslaneckého klubu KDH Ján Figeľ. Bývalý hlavný vyjednávač pripomenul, že členstvo v únii čiastočne zmení a ovplyvní aj charakter našej krajiny a je dôležité sa na to dôsledne a kvalitne pripraviť na všetkých úrovniach. Najviac získavajú pripravení a schopní a nejde len o zosúladenie legislatívy, zdôraznil.
Zástupkyňa SDKÚ Petra Masácová dnešné schvaľovanie zmluvy nazvala historickým medzníkom, ktorý zásadne určí smerovanie Slovenska. Predseda Klubu nezávislých poslancov Vojtech Tkáč zdôraznil, že Slovensko nevstupuje do Európy - v tej totiž sme, ale do inštitúcie - do Európskej únie. Tkáč kritizoval situáciu počas prerokovávania zmluvy, keď v pléne bolo málo poslancov a označil to „za nedôstojné témy“. Nízku účasť členov vlády pri samotnom prerokovávaní zmluvy kritizoval aj predseda Smeru Robert Fico. Zdá sa, že historická chvíľa, o ktorej hovoril premiér Dzurinda, trvala len krátko, konštatoval v súvislosti s tým, že z členov vlády zostali v rokovacej sále iba minister zahraničných vecí Eduard Kukan a minister dopravy Pavol Prokopovič.
sy;pr;zd