denie.
Zmluvu o pristúpení desiatich nových štátov k Európskej únii podpísali v apríli v Aténach lídri 25 krajín budúcej rozšírenej Európy. Do platnosti vstúpi 1. mája budúceho roku. Dovtedy musia všetky členské i pristupujúce krajiny uložiť ratifikačné protokoly u depozitára – talianskej vlády. Ako prvé ratifikovalo Zmluvu o pristúpení k EÚ Dánsko.
Zmluva má takmer 5 000 strán a jej schválením Slovensko prenesie výkon časti svojich práv na Európske spoločenstvá a Európsku úniu. Ako právne záväzný akt Európskej únie bude mať táto zmluva prednosť pred zákonmi SR. V 14. dodatku hovorí o podmienkach nášho členstva v únii vrátane prechodných období. Najdlhšie prechodné obdobie zo všetkých kandidátov vyrokovala SR v daniach, ale ak prejde daňová reforma, výnimky z európskej legislatívy nevyužije. Jednotnú sadzbu dane používa v EÚ len Dánsko, ostatné krajiny majú dve až tri sadzby nepriamych daní.
Zmluva stanovuje aj finančné podmienky na prvé tri roky po našom vstupe, teda do konca tohto rozpočtového obdobia únie. Okrem priamych platieb poľnohospodárom, vyplácaných spätne, môžeme v rokoch 2004 až 2006 čerpať 1, 56 miliárd eur. V prvom roku členstva dostane Slovensko 31 miliárd korún, ak bude schopné pripraviť dobré projekty. Takmer tri miliardy Sk (63 miliónov eur) pôjdu poľnohospodárom ako kompenzácia za priame platby. Do rozpočtu únie zaplatíme prvý rok 10 mld. Sk (225 mil. eur), o rok neskôr 350 a v roku 2006 to bude 359 miliónov eur. Všetky sumy, stanovené v prílohe Zmluvy o pristúpení sa zvýšia o priemernú infláciu v krajinách EÚ. Zmluva neurčuje, koľko dostanú poľnohospodári priamo. Peniaze získa každý, kto splní podmienky EÚ, určené jej poľnohospodárskou politikou.
sy;pr;bl