yrástlo a je skvelé, že sa rodí široká politická zhoda v otázkach, ktoré sa netýkajú politických strán, jednotlivcov, koalície či opozície, ale národného a štátneho záujmu. "Takto to v civilizovanom štáte má vyzerať a mám z toho samozrejme veľkú radosť." Hlasovanie KSS proti zmluve nechcel komentovať. Slovenských komunistov považuje za stranu, ktorá nemá ľuďom čo povedať a nemá žiadnu budúcnosť.
Premiér podporuje zmienku o kresťanských tradíciách v preambule budúcej európskej ústavy. Ako povedal, už súčasný návrh, pripravený Konventom o budúcnosti Európy, sa v preambule odvoláva na naše dedičstvo a na to, čo znamenalo náboženstvo a vierovyznanie vo vývoji Európy. "Ak by som mal pridať svoj hlas, tak ho pokojne pridám na tú stranu, aby tam bolo kresťanstvo expressis verbis. Ale určite by som z toho nerobil otázku veľkého súboja," povedal premiér.
Svätá stolica, ktorá je tiež zastúpená na Konvente, navrhla do budúcej ústavnej zmluvy aj tri garancie - slobodného združovania cirkví a náboženských spoločenstiev podľa ich pravidiel, rešpektovania špecifickej identity vierovyznania, zaručenie dialógu medzi cirkvami a Bruselom. Chce tiež záruku zachovania doterajšieho štatútu cirkví v právnych poriadkoch krajín EÚ. Tieto zásady podporuje aj zástupca parlamentnej koalície v Konvente Ján Figeľ a predstaviteľka opozície Irena Belohorská. Konvent v článku 51 ponecháva vzťah medzi cirkvami a štátom v kompetencii národných vlád a hovorí tiež o dialógu medzi cirkvami a úniou.