BRATISLAVA – Parlament včera slávnostne súhlasil so vstupom Slovenska do Európskej únie a potvrdil výsledok májového referenda. Za prístupovú zmluvu s úniou hlasovalo zo 140 prítomných 129 poslancov koalície a opozície. Proti bolo 10 komunistov, hoci pred referendom odporúčala ich strana voličom hlasovať za vstup. Poslanec Zoltán Horváth z SDKÚ nehlasoval, zlyhalo mu technické zariadenie.
V parlamente boli diplomati členských krajín únie aj prezident Rudolf Schuster. Prezident ocenil jednotu slovenskej politickej reprezentácie počas rokovaní v zahraničí a povedal, že „vyjednané podmienky pre vstup nie sú zlé“.
Schuster má informácie od „najvyšších predstaviteľov únie“, že hlavný vyjednávač Ján Figeľ svojou taktikou „získal viac ako tí, ktorí chodili (do Bruselu) z pozície sily“.
Prezident i predseda parlamentu priznali, že zmluvu s úniou, ktorá má takmer päťtisíc strán, nečítali celú. Tvrdia, že to nie je ani dôležité, lebo si treba vybrať len to „podstatné“.
Premiér Mikuláš Dzurinda v prejave povedal, že zmluva predstavuje „jeden z najvýznamnejších dokumentov v modernej histórii slovenskej štátnosti“, predseda opozičného Smeru Robert Fico si položil otázku, či bude Slovensko v únii suverénnou alebo druhoradou krajinou.
Komunisti pred hlasovaním varovali pred záujmami „medzinárodného kapitálu a nadnárodných monopolov“ a kritizovali tzv. prechodné obdobia, keď krajina nebude mať rovnaké práva ako ostatné členské štáty. Schuster nepozná dôvod, prečo komunisti tak „veľmi rýchlo zmenili názor“, považuje ho za chybný, ale „nemôžem im to zazlievať“.
Premiér Dzurinda nechcel po novinárskej otázke rozpitvávať chyby bývalej Mečiarovej vlády, ktoré spôsobili zaostávanie v integrácii. Povedal len, že „sú veci, ktoré sú nad nami“.
Po ratifikácii zmluvy členskými krajinami únie sa Slovenská republika oficiálne stane jej členom 1. mája 2004. Bude tak súčasťou najväčšieho ekonomického zoskupenia sveta, ale aj spoločenstva, ktoré vyznáva spoločné demokratické hodnoty.

Beata
Balogová
