Na včerajšej koaličnej rade nechcel Dzurinda Bugárovi na jeho otázku odpovedať. „Povedal len no comment!“ tvrdí Bugár. „Minulý štvrtok ešte povedal, že sa nepripravuje protizákon a v piatok bola na svete možno jeho prvá verzia.“
Premiér odmietol o tom, či protizákon existuje hovoriť aj pred novinármi, vraj na to treba „pravý čas a náležitý spôsob“. Je odhodlaný zabrániť nežiaducim účinkom maďarského zákona na Slovensku, ale vidí zároveň „obrovský priestor na to, aby sa veci usporiadali a upokojili“.
Okrem SMK o príprave protizákona nevedeli ani koaliční partneri. Tvrdí to predseda ANO Pavol Rusko aj predseda KDH Pavol Hrušovský.
„Bolo to realizované v technických opatreniach na strane vlády,“ povedal podpredseda KDH Pavol Minárik. Premiér vraj ubezpečil koaličných partnerov, že ak by malo ísť o protizákon, pôjde do parlamentu tak ako každý iný. Minárik považuje za dôležité, že protizákon nie je ešte v legislatívnom procese.
Predsedníctvo SMK sa bude zaoberať súčasnou situáciou zrejme v pondelok. Bugár odmieta, aby sa za chrbtom koaličných partnerov pripravovalo riešenie nejakej citlivej otázky. „Buď sme partnermi, alebo nie sme. Nemyslím, že je to otázka, že mávneme rukou a ideme ďalej,“ povedal.
TOMÁŠ SZMRECSÁNYI
Mojžita: Pripravovali sme len analýzy, nie protizákon
Medzi ministerstvami, ktoré sa podieľali na príprave protizákona, sa spomína aj rezort zahraničia. O jeho úlohe v tomto procese sme hovorili s vedúcim úradu ministerstva zahraničia a spolupredsedom zmiešanej slovensko-maďarskej komisie pre záležitosti menšín MIROSLAVOM MOJŽITOM.
Pracovalo aj ministerstvo zahraničia na protizákone?
„Ak sme sa zaoberali zákonom o zahraničných Maďaroch, tak vždy iba z medzinárodnoprávneho hľadiska a z hľadiska vzťahov Slovenska a Maďarska. Našou agendou nie je príprava zákonov.“
Pracovali iné rezorty na protizákone na základe vašej analýzy?
„My dávame iba analýzy k stavu medzinárodných vzťahov a na ich základe nikto nemôže vypracovať zákon. Na základe našej analýzy bolo pripravené stanovisko vlády.“
Maďarsko naznačilo, že by bolo ochotné rokovať aj na úrovni zmiešanej komisie. Kedy by mohla komisia rokovať?
„Považujeme to za krok dopredu. Treba sa najprv dohodnúť, či komisia má zasadnúť, o čom by mala rokovať, kedy a na akej úrovni.“
Je podľa vás možná dohoda medzi Slovenskom a Maďarskom?
„Vždy je možnosť dohodnúť sa. Aj maďarský minister zahraničia László Kovács potvrdil, že zákon iného štátu sa nemôže uplatňovať na území iného štátu, ak ten s tým nesúhlasí. Z toho vyplýva, že Maďarsko sa nechystá robiť jednostranné kroky bez súhlasu Slovenska.“ (ts)
Ekeus: Krajanský zákon sa zásadne zmenil
BRATISLAVA - Obsah maďarského krajanského zákona sa po novelizácii radikálne zmenil, myslí si vysoký komisár OBSE pre národnostné menšiny Rolf Ekeus, ktorý sa včera stretol s premiérom Mikulášom Dzurindom, bývalým vyjednávačom s Európskou úniou Jánom Figeľom a podpredsedom parlamentu a šéfom SMK Bélom Bugárom. „Novelizovaný zákon sa teraz hlavne sústreďuje na podporu v oblasti vzdelávania. Otázkou je, ako vyjasniť nejasné veci, aby naozaj neboli diskriminačnej povahy a aby s tým súhlasila aj slovenská vláda,“ povedal.
Bugár upozornil komisára OBSE, že k diskusii medzi Slovenskom a Maďarskom je potrebná aj ochota slovenskej strany. „Ak vláda vo svojom vyhlásení hovorí, že nemieni rokovať o tomto zákone, tak sa ťažko vydiskutujú nejasnosti,“ podotkol.
Bugár je za to, aby sa rokovalo aj na úrovni zmiešanej komisie. „Hlavne, aby sa rokovalo o konkrétnych veciach, ktoré slovenská vláda kritizuje.“
Dzurinda po stretnutí deklaroval ochotu rokovať s maďarskou stranou, ale na základe dodržiavania základných princípov a bilaterálnej medzištátnej zmluvy. O maďarskej finančnej podpore v oblasti vzdelávania povedal, že nemôže ísť do rúk občanom. Pripustil, že môže byť určená školám či inštitúciám.
(ts)