Bratislava 2. júla (TASR) - Pri dnešnej policajnej razii na odbore hraničnej kontroly Úradu hraničnej a cudzineckej polície v Šahách zadržali 16 jeho príslušníkov, ďalší traja sa nachádzajú v zahraničí a budú zadržaní neskôr.
Jedna žena je v druhom stave, preto zadržaná nebola, informoval novinárov šéf rezortu vnútra Vladimír Palko. Vyšetrovateľ obvinil všetkých 20 pracovníkov z trestného činu úplatkárstva a zneužitia právomocí verejného činiteľa a hrozí im trest odňatia slobody od dvoch do osem rokov.
Porušenia zákona sa obvinení dopúšťali, keď požadovali od občanov Rumunska finančnú hotovosť za potvrdenie do pasu, že opustili územie Maďarska, aby sa tam mohli opätovne zdržiavať 30 dní. "Mohli sa tak obohatiť o tisíce korún," konštatoval minister, no presnú sumu uviesť nevedel. Obvinených s okamžitou platnosťou prepustil z Policajného zboru a na ich miesto v odbore, kde pracovalo 33 policajtov, nastúpili už pripravení náhradníci.
"Takáto akcia nemá za posledné roky obdobu. Zase je v zbore o niekoľko čiernych oviec menej a tí, čo tam ešte pôsobia, dostali dnes jasný signál, že aj na nich dôjde," konštatoval.
Akcia úradu bezpečnostnej služby inšpekcie Ministerstva vnútra SR v súčinnosti s vyšetrovateľmi krajského úradu justičnej polície v Nitre bola organizovaná šesť mesiacov a sám minister na ňu posledné dva mesiace dohliadal. Slovenská strana spolupracovala aj s maďarským ministerstvom vnútra, čoho výsledkom je aj deväť zadržaných maďarských príslušníkov, dodal Palko.