Trenčín 29. augusta (TASR) - Slovenské zákony nedostatočne chránia zdravie zákazníkov v kozmetických salónov pri invazívnych zákrokoch. Podľa hygienikov legislatíva na rozmach piercingu, tetovania a ďalších zákrokov ešte nestihla zareagovať.
Pritom práve pri týchto zákrokoch hrozí prenos žltačky typu B a C, vírusu HIV, vážnym rizikom sú aj kožné infekcie a alergické reakcie. "Prevádzkovatelia salónov sa často bránia, keď im kladieme nejaké podmienky," povedala vedúca odboru epidemiológie Štátneho zdravotného ústavu v Trenčíne Mária Štefkovičová.
Podľa nej rastie počet zákrokov, ktoré nespočívajú len v povrchovom ošetrení pokožky. Riskantné môžu byť vtedy, ak nie sú v zariadení dodržiavané prísne aseptické podmienky. Zákazníčkam odporúča navštevovať iba overené salóny a všímať si, či personál pracuje s jednorazovými ihlami, či sú nástroje a prístroje rozbaľované pred nimi a či pracovníčky dbajú na hygienu rúk a prostredia.
V kaderníctvach hrozí zákazníčkam aj popálenie chemikáliami, ak sa používajú agresívnejšie prípravky. "Mnohokrát prijímame telefonáty, v ktorých sa klientky sťažujú, že boli ošetrené a majú následky. Ale vzhľadom na to, že je tam zvyčajne určitý osobný vzťah klientky a kozmetičky, neprezradia svoje meno a chcú to riešiť anonymne," uviedla M. Štefkovičová. Rizikom v kaderníctvach a holičstvách môže byť aj prenos vší a plesňových ochorení.
Podľa hygienikov sa dá len veľmi ťažko dokázať, že pacient dostal žltačku pri zákroku v kozmetickom salóne, pretože inkubačná lehota nákazy je až pol roka. Pri kontrolách však občas zistia, že personál opakovane používa jednorazový materiál, alebo sa "podarí" vykultivovať choroboplodné zárodky na nástrojoch, ktoré majú byť sterilné.
*rt na