Staré Hory 29. augusta ( TASR) - Každoročnú migráciu vtákov do ich zimovísk na juhu, ako aj jarný návrat do lokalít, v ktorých hniezdia, považujú prírodovedci za jeden z najväčších fenoménov prírody. Už v dávnej minulosti odlet a prílet vtákov pútal ich pozornosť a pokúšali sa o ich vedecké zdôvodnenie.
V porovnaní s dnešným vedeckým poznaním tohto javu sú spomínané zdôvodnenia často veľmi úsmevné, povedal pre TASR pracovník Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách Miroslav Saniga. Aristoteles zo Stageiry, ktorý žil v rokoch 384 až 322 pred naším letopočtom a bol najväčším filozofom antického Grécka i členom Platónovej akadémie, neskôr vychovávateľom Alexandra Macedónskeho, vyslovil domnienku o sezónnej absencii niektorých vtákov ich premenou na iný druh. Podľa tohto učenca sa napríklad červienka v jeseni premieňala na žltochvosta a na jar znovu nadobudla svoju pôvodnú podobu.
Podľa zachovaných listín arcibiskup Magnus v roku 1555 tvrdil, že lastovičky zimu prežívajú ponorené v stojatých vodách. Ak sa z nej aj uprostred zimy vytiahnu a osušia pri ohni, ožijú. Podľa názoru niektorých stredovekých prírodovedcov isté druhy vtákov na jeseň dokonca odlietali na Mesiac a na jar sa vracali na Zem.
Celý kolobeh každoročného sťahovania je príkladom dokonalosti prírody a vtákov, ktoré v nej žijú. Novodobé poznatky vedcov potvrdzujú, že sťahovavé operence sa pri migrácii cez deň orientujú podľa slnka a v noci podľa hviezd. Niektoré vtáky - divé husi, škorce, havrany, lastovičky - sa sťahujú v kŕdľoch, iné - kukučky, strakoše, penice, mucháriky - jednotlivo. Aj mláďatá tých operencov, ktoré sa sťahujú jednotlivo, potrafia na zimoviská bez toho, aby ich sprevádzali rodičia. Rovnako tak sa bez ich pomoci vrátia k nám, a to aj z ďalekej Afriky.
Ako konštatoval M. Saniga, len málo ľudí vie, že vtáky do zimovísk na juhu odlietajú len prečkať nepriaznivé poveternostné podmienky, ktoré v zime panujú v našej oblasti. Nové potomstvo tam nezakladajú a vychovávajú ho až po jarnom návrate do končín, ktoré sú ich domovom.