Bratislava 29. augusta (TASR) - Pamiatku padlých v Slovenskom národnom povstaní si dnes pri príležitosti 57. výročia od jeho vypuknutia prišlo v Bratislave uctiť okolo štyristo ľudí.
Hoci je SNP poznačené nepresnými interpretáciami z čias komunistického režimu, na konci druhej svetovej vojny rehabilitovalo slovenský národ, ktorého vláda počas druhej svetovej vojny kolaborovala s fašistickým Nemeckom, pripomenul po slávnostnom akte pred novinármi prezident SR Rudolf Schuster. "SNP je práve tou vzácnou historickou chvíľou, keď sme sa zapojili medzi vyspelé európske štáty bojujúce proti fašizmu," povedal. Dodal, že štát by sa mal lepšie postarať o priamych účastníkov Povstania.
Šéf rezortu obrany Jozef Stank zdôraznil, že Povstanie vzniklo práve v zložkách armády. "Je pre nás inšpiráciou pri našich snahách o reformu armády, ktorá by nás mala ochrániť, a zároveň vytvoriť podmienky na zapojenie našej armády do kolektívnej obrany NATO."
K pamätníku padlých povstalcov položili vence prezident SR Rudolf Schuster, ministri Brigita Schmögnerová, Milan Ftáčnik a Jozef Stank, poslanci parlamentu, diplomati, zástupcovia hlavného mesta a priami účastníci národnooslobodzovacieho boja. Oslavy 57. výročia tejto historickej udalosti pripravil Krajský úrad v Bratislave a Slovenský zväz protifašistických bojovníkov hlavného mesta.
SNP sa začalo 29. augusta 1944 ako ozbrojené vystúpenie proti obsadeniu Slovenska nemeckou armádou a proti vtedajšiemu politickému systému na Slovensku. Väčšina povstalcov však bojovala predovšetkým proti nemeckej okupácii. V bojových operáciách takmer na celom území Slovenska zahynulo 20 tisíc ľudí. Význam povstania bol v minulosti rôzne interpretovaný, obyčajne sa preceňoval význam komunistickej zložky v odboji. Podľa súčasného historického výkladu boli však občiansky a komunistický odboj pri príprave a priebehu SNP rovnocenné.
*ds na