Využiť chce najmä svoje zahraničné kontakty. Privítal by, aby súčasťou jeho delegácie pri návštevách boli aj zástupcovia domácich zbrojárskych spoločností. "Som presvedčený, že náš obranný priemysel, ak chce udržať dobré meno, ktoré stále existuje, tak sa musí sústrediť na to, v čom sme dobrí, aby sme mohli byť špičkoví," povedal dnes šéf rezortu obrany pred novinármi.
Ako príklad spomenul unikátne odmínovacie zariadenia, ktoré sa na Slovensku vyrábajú.
Na stretnutí s predstaviteľmi slovenských zbrojárskych firiem sa dohodli na pravidelnej komunikácii. Minister ich informoval o prebiehajúcej reforme ozbrojených síl, ako aj o oblastiach, na ktoré sa ozbrojené sily budú špecializovať.
Pri uzatváraní kontraktov v armáde platia podľa ministra predpisy verejného obstarávania, z ktorých nevyplýva uprednostňovanie domáceho výrobcu. "Mne ide o to, aby sme nielen slovenskú armádu vyzbrojovali a vystrojovali podľa možností slovenskými výrobkami, ak budú na požadovanej úrovni, ale aby tieto firmy mohli s týmito výrobkami obstáť aj v súťaži so zahraničím," konštatoval Šimko. V prípade, že slovenská aj zahraničná firma rovnako spĺňajú kritéria, podporuje, aby sa uprednostnil domáci výrobca. Nebolo by podľa neho dobré, aby slovenský zbrojársky priemysel mal výhradné postavenie, pretože by to mohlo viesť k zostávaniu jeho kvality.
Minister so spoločnosťami prediskutoval aj otázky priemyselnej bezpečnosti. Platný zákon o ochrane utajovaných skutočností umožňuje firme požiadať o previerku až po uskutočnení výberového konania. Na základe pripravovanej novely tak bude môcť firma urobiť už skôr. Vyjadrenie o priemyselnej bezpečnosti sa tak stane pre firmu súčasťou kvalifikácie ešte pred tým, ako sa prihlási do verejnej súťaže. mab rč