j ako Matka roku 2002. "Chcem sa s pánom prezidentom porozprávať o ťažkom sociálnom postavení rodín, vrátane mojej,“ uviedla pre agentúru SITA. Po krachu manželovej stavebnej firmy sa rodina ocitla v mimoriadne ťažkej sociálnoekonomickej situácii, ťažia ju dlhy a žijú len zo sociálnej podpory. Navyše hrozí, že v dôsledku exekúcií môžu prísť aj o strechu nad hlavou. "Mám veľmi šikovné, nadané deti, no za tejto situácie im nemôžem vytvoriť lepšie podmienky. Hľadám však aj touto cestou spôsob, ako im umožniť študovať, ako ich zabezpečiť,“ hovorí E. Ondicová. Ako povedala, od prezidenta neočakáva priamu finančnú pomoc.
Prezident prijal aj Jána Hrehu a ďalších zástupcov petičného výboru z Čemerného, mestskej časti Vranova nad Topľou. Prišli sa sťažovať na porušovanie ľudských práv. Spísali petíciu, v ktorej žiadali o odčlenenie od mesta Vranov, no mestské zastupiteľstvo neakceptovalo ani petičnú žiadosť, ani nález Ústavného súdu SR. A tak niekdajšia obec Čemerné je naďalej mestskou časťou. "Už sme sa obrátili aj na Generálnu prokuratúru, predsedu vlády i ministerstvá, no bezvýsledne. Pán prezident je poslednou ústavnou inštanciou. Ak nám ani on nepomôže, obrátime sa na Európsky súd pre ľudské práva,“ povedal právny zástupca občanov Čemerného Ján Uhlík.
V oboch prípadoch R. Schuster prejavil pochopenie. Prisľúbil, že sa nimi bude zaoberať a s tímom odborníkov preskúma situáciu a zvážia, ako sa im dá pomôcť. Počas dnešného pracovného dňa v Košiciach prezident prijal a vybavil päť stránok.
Ako agentúru SITA informoval prezidentov hovorca Ján Füle, ročne žiada prezidenta o osobné prijatie okolo 200 občanov. Listom sa na Kanceláriu prezidenta SR obrátilo v prvom polroku približne 2 000 subjektov. Rekordným bol rok 2001, keď sa so žiadosťou o pomoc obrátilo na kanceláriu 5 738 občanov alebo inštitúcií. V minulom roku to bolo žiadostí 3 756.