Košice 4. júla (TASR) - Francúzske samosprávne regióny, mestá a obce majú záujem o spoluprácu so samosprávnymi krajmi Slovenska. Potvrdili to ich zástupcovia na dnešnom regionálnom stretnutí v Košiciach pod záštitou a za účasti francúzskeho veľvyslanca Georgesa Vaugiera.
S cieľom nadviazať kontakty a vymeniť si skúsenosti z decentralizácie verejnej správy sa stretli predstavitelia Košického, Prešovského a Banskobystrického samosprávneho kraja a zástupcovia francúzskych regiónov Dolná Normandia a Vysoké Pyreneje a ich špecializovaných agentúr. Prítomní boli zástupcovia ZMOS-u i jeho francúzskeho partnera Cités Unies France.
Iniciatíva prišla ešte pred rokom z francúzskej strany, ktorá prejavila záujem o spoluprácu s novovznikajúcimi vyššími územnými celkami na Slovensku, uviedol za organizátorov predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rudolf Bauer. Podľa jeho slov ukazujú sa okrem iného veľké možnosti najmä v spolupráci v cestovnom ruchu, životnom prostredí a malom a strednom podnikaní, ktoré sú pre KSK rozvojovými prioritami. V dohľadnom čase sa očakáva podpísanie konkrétnych slovensko - francúzskych dohôd. Cenné boli pre účastníkov stretnutia napríklad skúsenosti regionálnej agentúry pre rozvoj Dolnej Normandie CEBANOR. Všeobecne považujú Francúzi naše regióny "za dynamické" a očakávajú, že "veľa nových tém do diskusie prinesie členstvo SR v EÚ".
Francúzsko, ako informovali na tlačovej konferencii, začalo s decentralizáciou už v roku 1986. Samospráva mala podobné problémy ako na Slovensku s tým, aby presun kompetencií sprevádzali aj finančné zdroje. Dnes už majú francúzske regióny 80 percent vlastných finančných zdrojov a len 20 percent dostávajú zo štátneho rozpočtu, kým vyššie územné celky u nás žijú stále zo štátnych zdrojov. Podľa predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Milana Marčoka zásadnú zmenu prinesie stav, keď regionálne samosprávy dostanú do majetku vodné zdroje, lesy a pôdu.
Účastníci konferencie sa dotkli aj rómskeho problému. Veľvyslanec Vaugier pripomenul, že rozdiel medzi Francúzskom a Slovenskom je v tom, že u nich Rómovia kočujú a mestá a obce sú povinné vyhradiť im životný priestor. "Rómska problematika má sociálny charakter, je celoeurópska a mala by byť diskutovaná a riešená na úrovni vlád," dodal Vaugier.