Bratislava 6. júla (TASR) - Polícia zaznamenala za prvých päť mesiacov tohto roka 57 rasovo motivovaných trestných činov, z toho 27 objasnila. Minuloročná štatistika zaznamenala celkovo 109 prípadov, z ktorých bolo 76 objasnených.
Kriminálna polícia každý rok práve v letných mesiacoch zaznamenáva nárast trestných činov podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potlačeniu práv a slobôd občanov.
Najviac činov v roku 2002 kriminalisti zaznamenali v Bratislavskom (29 prípadov, z toho 14 objasnených) a Žilinskom kraji (21, 18). Najmenej trestných skutkov bolo hlásených v Trenčianskom kraji, kde aj všetkých päť objasnili. Až 65 percent objasnených skutkov mali na svedomí páchatelia vo veku 22 až 26 rokov. Pätinu skutkov páchajú mladiství do 18 rokov, neplnoletí sa prehrešili proti zákonu v 13 percentách prípadov.
Kvôli lepšej informovanosti príslušníkov Policajného zboru (PZ) o extrémistickej scéne v SR a usmerneniu taktiky pri jej odhaľovaní vydalo Prezídium PZ metodickú príručku a následne zorganizovalo konferencie a semináre. Výsledok bol viditeľný, podarilo sa eliminovať internetové stránky s danou tematikou na slovenských serveroch a polícia v súčasnosti nemá vedomosť o ďalších existujúcich, konštatoval pre TASR zdroj z kriminálnej polície. Podľa neho aj samotní príslušníci organizovaných skupín pochopili progres polície, keď sa už tak otvorene nehlásia k extrémistickým skupinám a ustúpilo aj nosenie typických rovnošiat - tzv. bomberky a ťažkých čiernych pracovných topánok s bielymi šnúrkami.
V súčasnosti sa v SR nachádza 13 známych aktívnych skupín rasistických extrémistov hlásiacich sa k hnutiu skinheads, kde podľa polície pôsobí okolo 3500 osôb. Iniciatíva Ľudia proti rasizmu odhaduje ich počet na päťtisíc.
Nariadením ministra vnútra SR bolo ešte v roku 2001 na odboroch násilnej kriminality úradu kriminálnej polície vytvorených 10 tabuľkových miest - po jednom na krajských riaditeľstvách a dve na Prezídiu PZ. Zriadené tam bolo aj monitorovacie stredisko rasizmu a xenofóbie. Na odhaľovaní a zisťovaní páchateľov trestnej činnosti s prvkami extrémizmu sa podieľajú pracoviská násilnej kriminality kriminálnej polície na okresnej a krajskej úrovni. Vecne sa potláčaniu extrémizmu venujú všetci uniformovaní príslušníci PZ.
Rasistické prejavy sa v poslednom období stali častým javom po celom Slovensku. Rôzne symboly s nacistickými motívmi, najmä 1,5 metrový hákový kríž vyryl do trávy neznámy páchateľ v noci zo 14. na 15. júna na golfovom ihrisku Gray Bear na Táľoch v okrese Brezno.
Presne o týždeň neskôr ďalší páchatelia nastriekali striebornou a zelenou farbou na steny hlavnej tribúny nitrianskeho futbalového štadióna 35 hákových krížov a rasistických hesiel. Hákový kríž bol namaľovaný i na tráve ihriska a miestnom bufete.
Štyri žlté hákové kríže pribudli 24. júna v noci aj na múr vstupnej brány a na drevený prístrešok na nemeckom vojenskom cintoríne v mieste zvanom Petrovka v okrese Liptovský Mikuláš.
Už o tri dni neskôr dvaja 19-roční Bratislavčania na námestí SNP verejne prejavovali svoje sympatie k fašizmu pomocou tričiek, na ktorých mali symboly extrémistických a neonacistických skupín.
Ich bratislavský rovesník Slavomír chcel vyskúšať policajtov z ovládania symboliky používanej prívržencami extrémistických hnutí, keď 2. júla prišiel vypovedať na policajné oddelenie Petržalka-juh v tričku so symbolom militantnej neonacistickej medzinárodnej organizácie a tzv. Orego, čo je modifikácia hákového kríža - symbol rasovej segregácie.
Upozornenie: Grafické oddelenie Ekonomickej redakcie TASR vydáva k správe graf.