Výzvam týkajúcim sa interrupcií sa prezident nevyhol ani na púti na Mariánsku horu. Odporcovia i zástancovia interrupcií apelujú na prezidenta od okamihu prijatia novely. FOTO PRE SME - JOZEF PETRUŠKA
do parlamentu, odporcovia ich zákazu veria, že sa tak nestane.
Niektoré ženské mimovládne organizácie už vyzvali prezidenta, aby zákon podpísal. Schusterovi pripomenuli, že keď kandidoval za SOP, v programe strany stálo: „Žena má právo slobodne a dôstojne rozhodovať o svojom materstve.“ Hneď v deň prijatia zákona sa s podobnou výzvou ozvala aj KSS. Na podpis vyzval hlavu štátu aj Smer.
Na mariánskej púti v Levoči hovoril o interrupciách predseda Konferencie biskupov Slovenska František Tondra. Schusterovi, ktorý bol na záverečnej omši, povedal, že „celé Slovensko“ čaká jeho „múdre rozhodnutie“. „Vedie sa tu zápas medzi kultúrou života a kultúrou smrti. My veriaci aj túto svätú omšu obetujeme za vás, aby vás pri tomto rozhodnutí viedol Duch Svätý.“ V Nitre zas novelu ostro odsúdil kardinál Ján Chryzostom Korec na omši k Sviatku svätého Cyrila a Metoda. Aj on sa nádeja, že zákon nenadobudne účinnosť.
„Tú atmosféru pociťujeme menej hekticky ako okolie,“ povedal hovorca hlavy štátu Ján Füle. Prezident sám sa podľa neho opýtal, prečo by sa mal pri tomto zákone správať neštandardne. „Povedal, čo máme v prezidentskej kancelárii zabezpečiť, aké stanoviská a posudky, a že využije hranicu pätnásť dní na rozhodnutie, čo mu zaručuje zákon,“ hovorí Füle.
Externým poradcom prezidenta pre oblasť legislatívy je Ján Drgonec z ANO a pre oblasť politológie Boris Zala zo Smeru. Obe strany hlasovali za zákon. Füle nevedel, či prezident využije služby spomenutých poradcov. „V pondelok sa rozhodne o ďalšom postupe a verejnosť sa všetko dozvie.“
O možnom konflikte záujmov poradcu a poslanca Zala hovorí, že život je plný konfliktu záujmov. Prezident si podľa neho vyberie sám. „Ja mu v každom prípade, ak o to požiada, môžem poradiť len to, aby zákon podpísal.“
Ľubomír Lintner, podpredseda ANO, ktorá zákon predložila, hovorí, že liberáli nebudú vytvárať nijaký tlak a nespoliehajú sa ani na prezidentské veto, ktoré by mohlo aspoň na čas utlmiť spor v koalícii. Rozhodnutie nechajú na prezidentovi. „Mal by si uvedomiť, čo hovoril ako líder SOP ženám, a aj to, či mieni opäť kandidovať.“
Pavol Hrušovský, predseda KDH, ktoré je najzarytejším odporcom interrupcií, cez víkend povedal, že nepovažuje za „čestné a zodpovedné“, aby KDH žiadalo prezidenta o vrátenie zákona. Nedávno však prezidenta navštívil a tému interrupcií s ním už zrejme prebral.
Podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková považuje vytváranie tlaku na prezidenta za neopodstatnené a zbytočné. „Prezident si zvolá svojich poradcov a nakoniec sa aj tak rozhodne sám.“
(sp)
Aký bude vývoj politickej scény?
Prezident zákon podpíše
Po vyjdení v Zbierke zákonov nadobudne zákon účinnosť. Vzápätí bude musieť premiér Mikuláš Dzurinda rozhodnúť o žiadosti KDH, aby odvolal ministrov za ANO z vlády. Ak to neurobí, je možné, že z vlády odíde KDH. Odchod jedného z členov bude znamenať rozpad vládnej koalície. Viac ako pristúpenie nového partnera do vládnej koalície je pravdepodobná možnosť menšinovej vlády s tichou podporou niektorej z parlamentných strán a predčasnými voľbami.
nepodpíše
Na opätovné prijatie bude potrebných aspoň 76 hlasov. Podľa doterajších výsledkov hlasovaní ( i koalície) a faktu, že ANO spolu s opozíciou má v parlamente 87 hlasov, interrupcie opäť môžu prejsť. Zvlášť, ak bude opozícia disciplinovaná a do snemovne príde kompletná. Vzápätí by bol aktuálny rozpad vládnej koalície.