KDH - Kresťanskí demokrati by po prípadnom odchode vládu bez podmienok tiež ticho nepodporovali. Je otázne, či by pristali na to, aby ANO ovládala napríklad rezort vnútra. Minister vnútra Vladimír Palko odmietol obsadiť vo svojom rezorte do funkcií ľudí, ktorých mu ANO ponúkala. KDH by nepodporilo ani liberálne ladené zákony z oblasti ochrany rodiny a života.
HZDS - Spoľahnúť sa na podporu HZDS prináša viac rizík pre vládu ako pre HZDS. Legitimizovala by sa pozícia HZDS, išlo by o akési omilostenie šéfa strany Vladimíra Mečiara, ale aj politiky a škandálov, ktoré sa diali počas jeho vlády. Po voľbách by bol partnerom ako každý iný. Pre Mečiara je lepšie dostať do vlády 10- či 15-percentné HZDS, ako nechať o čosi silnejšie hnutie opäť izolované v opozícii. Mečiar by posilnil aj svoje vyhliadky na kreslo prezidenta, SDKÚ by, naopak, oslabila šance Eduarda Kukana. Oslabila by sa i pozícia vládnych strán. Nie je vylúčené, že Mečiar by žiadal pre HZDS aj niektoré posty, ktoré sa čoskoro uvoľnia - miesto generálneho prokurátora, prípadne aj podporu svojej kandidatúry na prezidenta.
Smer - Šéf Smeru Robert Fico by tichou podporou Dzurindovho kabinetu poprel svoju doterajšiu ostrú opozičnú rétoriku. Je pravdepodobné, že by Smer stratil časť svojich prívržencov.
Časť ANO a Tkáčova Ľudová únia - Nie je vylúčené, že po odchode ANO do opozície by nastali v strane pohyby a časť klubu by podporovala vládu. Ľudová únia Vojtecha Tkáča má v parlamente 11 poslancov a bola by to pre ňu príležitosť zviditeľniť sa a posilniť tak svoje pozície do volieb.
(sp)