dnotného európskeho trhu. Meganck dodal, že SR by tak porušila najmä právo usadiť sa a podnikať, poskytovať služby ako aj zásadu slobodného pohybu tovarov. EK ešte zhodnotí, v akej podobe Národná rada prijala navrhovanú právnu normu. Ak poslanci neodstránili všetky výhrady EK, bude to jedna z vecí, ktoré Slovensku vytkne v hodnotiacej správe.
Zákon o obchodných reťazcoch predložil Smer, podľa ktorého je jeho cieľom zakázať zneužívanie ekonomickej sily obchodných reťazcov a ich diskriminačné správanie voči slovenským výrobcom. Viacero pozmeňujúcich návrhov k nemu mala ANO, podľa podpredsedu Jirka Malchárka nimi odstránili všetky nedostatky, ktoré kritizovala EK. Ako povedal pre agentúru SITA, "je to dobrý právny rámec, ktorý rešpektuje pravidlá európskeho trhu."
Medzi ďalšie oblasti prístupového procesu, v ktorých sa musí Slovensko zlepšiť, patrí regionálna politika, poľnohospodárstvo, finančná kontrola a slobodné poskytovanie služieb. Meganck dodal, že v posledných dvoch SR významne pokročila. "Slovensko plní záväzky, ktoré prijalo, avšak niekde ešte musí pridať," konštatoval hlavný vyjednávač EK. Pripomenul, že predvstupový proces nekončí uzavretím rokovaní. Pred Slovenskom je veľa práce hlavne v uplatňovaní európskej legislatívy. V súčasnosti EK monitoruje, ako Slovensko plní prísľuby. Výsledkom monitoringu bude vypracovanie komplexnej správy, ktorú komisia predloží Európskemu parlamentu šesť mesiacov pred predpokladaným vstupom Slovenska do EÚ.
Jednou z posledných možností ako ovplyvniť EK pri hodnotení je dnešné zasadnutie Asociačného výboru SR-EÚ v Bratislave pod vedením Megancka a štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Józsefa Berényiho. Slovensko vysvetľuje svoju pripravenosť v napĺňaní politických kritérií v oblastiach: právny štát, menšiny, ekonomické reformy, poľnohospodárstvo, doprava, vnútorný trh, energetika, telekomunikácie, regionálny rozvoj a koordinácia štrukturálnych fondov, životné prostredie, spravodlivosť, vnútro, dane, colná únia a finančná kontrola.