Minister školstva Martin Fronc tvrdí, že zmluva je štandardná a vypovedateľná podľa medzinárodných mechanizmov. Nerovnoprávnosť podľa neho nezakladá, lebo štát bude mať podobné dohody aj s ostatnými registrovanými cirkvami.
Podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková hovorí, že by bola veľmi nerada, keby všetko, čo sa dnes deje, vyústilo do hystérie. Pôvodne mala aj SDKÚ k zmluve výhrady, ale väčšinu z nich sa podarilo vyriešiť. Poslednú verziu zmluvy síce nepozná, ale ak sa po výhradách upravila, nevidí problém s jej schválením.
Rusko tvrdí, že sa najskôr mala pripraviť základná zmluva medzi štátom a cirkvami a potom sa mali pripraviť zmluvy pre jednotlivé cirkvi. Takto je podľa neho zmluva výhodná len pre Vatikán a vytvára určitý predpoklad na obsah zmlúv s inými cirkvami.
Zmluva obsahuje aj záväzok, že sa na školách nebudú požadovať také výchovné a vzdelávacie postupy, ktoré nezodpovedajú katolíckej výchove a vzdelávaniu. „To je jasná snaha uprednostňovať kánonické právo pred svetským,“ myslí si Rusko. Záväzok sa môže podľa neho vysvetliť aj tak, že škola odmietne učiť Darwinovu evolučnú teóriu. Zmluva má klásť i zvýšené nároky na štátny rozpočet, ale chýba ich vyčíslenie.
Rusko hovorí, že ANO sa hlási k vládnemu záväzku zmluvu podpísať, nerozumie však, prečo sa tlačí na jej skoré prijatie. „My sa opäť naháňame len preto, aby sme to mohli v septembri niekomu ukázať. Nehnevajte sa, to je podľa nás naozaj nekorektný postup,“ narážal na termín pápežovej návštevy na Slovensku.
Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Marián Gavenda pre SITA povedal, že Ruskove tvrdenia sú hypotézy, ktoré treba dokázať.
Zmluvou sa už raz vláda zaoberala, ministri za ANO ju však vetovali. Spor sa vedie aj o to, či má mať medzivládny, alebo medzištátny charakter. ANO na rozdiel od rezortu zahraničia bude trvať na tom, aby zmluva mala medzištátnu podobu a musela sa schvaľovať v parlamente. Po prijatí by však potom stála nad slovenskými zákonmi.
Ak by zmluvu schvaľovala len vláda, SDKÚ, SMK a KDH by ANO prehlasovali. (sp)