om hospodárskom priestore. Vyplýva to z návrhu novely zákona o pobyte cudzincov, o ktorom bude dnes na návrh ministra vnútra Vladimíra Palka rokovať vláda. V právnej úprave cudzineckého práva nastanú zásadné zmeny v tom, že rozdelí cudzincov do dvoch základných kategórií, a to na štátnych príslušníkov členských štátov Európskeho hospodárskeho priestoru a na ostatných cudzincov. Cudzinci budú musieť preukázať aj finančné zabezpečenie pobytu na Slovensku.
Kabinet bude rokovať aj o správe o stave plnenia opatrení na úseku ochrany pred požiarmi a záchranných činností. Podľa nej zachovanie akcieschopnosti Hasičského a záchranného zboru si v rokoch 2004 až 2007 vyžiada zo štátneho rozpočtu viac ako jednu miliardu korún ročne. Na zvýšenie početných stavov o 556 miest je potrebných približne 61 miliónov korún ročne. Približne 767 miliónov korún na rok si vyžiada nákup hasičskej a záchranárskej techniky.
Pokutu do výšky stotisíc korún môže polícia uložiť osobám, ktoré neumožnia vstup alebo vjazd dopravného prostriedku polície na pozemok v blízkosti štátnej hranice. Takú istú pokutu môže dostať aj ten, kto neumožní vstup alebo vjazd dopravného prostriedku na pozemok v prihraničnom území pri pátraní po osobách, ktoré sú podozrivé zo spáchania trestného činu alebo priestupku súvisiaceho s ochranou štátnej hranice. Polícia bude mať tiež právo v prihraničnom území umiestniť a používať technické prostriedky, ktoré jej majú pomôcť pri monitorovaní štátnej hranice. Vyplýva to z návrhu zákona o ochrane štátnej hranice, o ktorom bude tiež rokovať vláda.
Vytvoriť podmienky pre ďalší proces decentralizácie a zjednotiť výkon štátnej správy v školstve je cieľom nového zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve. Na základe tohto zákona by takmer všetky činnosti, ktoré v súčasnosti vykonávajú krajské úrady, prešli na samosprávne kraje, čiže zriaďovateľov stredných škôl. Zároveň počíta aj s posilnením kompetencií obcí, ktoré preberú činnosti súčasných okresných úradov. Na zabezpečenie týchto úloh môžu obce vytvárať spoločné úrady. Zásadnou zmenou, ktorú zákon prináša, je podľa ministra školstva Martina Fronca zavedenie päťročného funkčného obdobia riaditeľa školy. Zákon však nestanovuje, na koľko funkčných období môže byť riaditeľ zvolený. Rozširujú sa zároveň kompetencie školskej rady, ktorá má právo potvrdiť riaditeľa vo funkcii.
Minister školstva Martin Fronc predloží po tretíkrát na rokovanie vlády návrh zmluvy so Svätou stolicou o katolíckej výchove a vzdelávaní. Urobí to aj napriek tomu, že Aliancia nového občana (ANO) v utorok na Koaličnej rade partnerom uviedla svoje výhrady k návrhu. Liberáli požiadali partnerov, aby zohľadnili stanovisko Legislatívnej rady vlády (LRV), že ide o zmluvu prezidentského typu a teda má o nej rozhodovať Národná rada SR. Partneri však odmietli požiadavku ANO, že zmluva patrí na pôdu parlamentu. Ministri ANO budú hlasovať proti schváleniu zmluvy vo vláde.