Bratislava 30. augusta (TASR) - Dva poslanecké návrhy novely Ústavy SR by mali byť predmetom rokovania 51. schôdze Národnej rady SR, ktorá sa začína v utorok 4. septembra. Ich predkladateľmi sú poslankyňa Katarína Tóthová (HZDS) a poslanec Peter Finďo (SOP).
Tóthová chce novelou riešiť situáciu, keď sa občanom odňala možnosť podávať sťažnosti na Ústavný súd SR (ÚS SR). V základnom zákone štátu, ktorý nadobudol účinnosť 1. júla, sa totiž toto občianske právo ustanovilo až od 1. januára 2002. Urýchlenou novelizáciou mieni poslankyňa Tóthová zmeniť tento stav. Poukazuje pritom na to, že ak sa v tomto období neprizná občanom možnosť obrátiť sa na ÚS SR, narastie počet sťažností určených Európskemu súdu pre ľudské práva.
Finďov návrh sa týka práva občanov na zdravotnú starostlivosť. Poslanec sa domnieva, že by sa malo vypustiť z článku 40 slovo "bezplatná". Rovnako navrhuje, aby občania nemali v ústave zakotvené právo "na zdravotné pomôcky".
Svoj návrh zdôvodňuje tým, že zotrvanie v súčasnej ústavnej pozícii by znamenalo zafixovanie socialistických princípov v zdravotníctve. Podľa neho bezplatná zdravotná starostlivosť vedie k nesystematickému riešeniu základných problémov v zdravotníctve. Finďo konštatuje, že bezplatnosť má aj negatívny vplyv na korupciu v tejto oblasti.
Kým v západnej Európe navštevujú ľudia lekára v priemere trikrát ročne, na Slovensku až 14-krát. V týchto štandardných európskych štátoch sa pritom presúva spoluúčasť občanov na priplácanie akútnej starostlivosti, ktorá pri racionálnom prístupe pacienta a lekára podľa údajov poslanca nestojí viac ako 50 až 100 korún. Okrem toho sa platia paušálne poplatky za lekársky predpis, ako aj stravu počas hospitalizácie v nemocnici.