BRATISLAVA – Interrupčný zákon s podpismi premiéra Mikuláša Dzurindu a podpredsedu parlamentu Viliama Vetešku dostal prezident Rudolf Schuster včera na stôl. Začala tak plynúť 15-dňová lehota, kedy sa musí prezident rozhodnúť, či zákon podpíše, alebo vráti späť do parlamentu.
Parlament novelu prijal minulý týždeň. Šéf Národnej rady Pavol Hrušovský ju odmietol podpísať, a keď prezident upozornil, že podpis funkcionára parlamentu nesmie chýbať, nechal sa zastúpiť Veteškom. V utorok večer preto Hrušovský neprišiel ani na koaličnú radu – bolo by zvláštne, keby sa tam objavil ako šéf KDH, v deň, keď sa ako šéf parlamentu nechal zastupovať.
Ak prezident novelu podpíše, zverejní sa v Zbierke zákonov. Po nadobudnutí účinnosti novely však chce KDH požiadať premiéra, aby odvolal z vlády troch členov za ANO, ktorá novelu navrhla.
Hlava štátu v uplynulých dňoch počúvala výzvy zástancov i odporcov interrupcií, ako sa má rozhodnúť. Prezident sa môže poradiť aj so svojimi externými poradcami. V oblasti politológie mu radí poslanec Smeru Boris Zala, ktorý by jednoznačne odporučil novelu podpísať.
Ďalším externým poradcom – pre legislatívu – je poslanec ANO Ján Drgonec. „Pokladám za vylúčené, že ma prezident v tejto veci požiada o radu,“ povedal. Pripomenul, že vrátenie zákona ústava nepodmieňuje právnymi ani inými dôvodmi, ide len o rozhodnutie hlavy štátu. Drgonec si myslí, že ústavné a ani iné právne dôvody na vrátenie zákona nie sú, iba ak by išlo o politické záujmy.
(sp)