Bratislava 30. augusta (TASR) - Nevyhnutné zmeny vedúce k ozdraveniu Slovenskej televízie (STV) obsahuje záverečná správa k projektu Reinžiniering ekonomických a podnikových procesov, ktorú dnes Rade STV predložilo vedenie tejto verejnoprávnej inštitúcie.
Medzi nimi figuruje i návrh novej organizačnej štruktúry STV, ktorou sa televízia chce očistiť od neefektívnych procesov riadenia. Cieľom navrhovaných zmien má byť transparentné a úsporné hospodárenie, zvyšovanie dôveryhodnosti a opatrenia zabezpečujúce nezávislosť STV od politickej moci. Ďalším zámerom manažmentu televízie je ovplyvniť negatívne hospodárske trendy a začať plniť uznesenie vlády SR z 21. júna 2000, ktorým kabinet uložil povinnosť vedeniu STV prijať opatrenia na zamedzenie ďalšieho zadlžovania, zníženie straty a redukciu počtu zamestnancov.
Nevyhnutnou podmienkou ozdravenia STV má byť podľa jej ústredného riaditeľa Milana Materáka štandardizovanie mechanizmu výberu a výpočtu koncesionárskych poplatkov podľa vzoru vyspelých európskych krajín. Materák tvrdí, že v súčasnosti tieto poplatky neplatí 650 000 domácností, čo pre televíziu znamená ročnú stratu približne 585 miliónov korún. Šéf STV sa vyslovil aj za potrebu zmeny legislatívy v podobe nových, "racionálnych zákonov" o STV.
Jedným z prvých opatrení manažmentu STV je prepustiť do konca roka 151 umelecko-realizačných a 74 programových pracovníkov. Toto rozhodnutie vyvolalo protesty členov Únie slovenských televíznych tvorcov (ÚSTT) a odborárov, ktorí navrhli, aby sa najprv primerane znížil počet administratívnych pracovníkov. ÚSTT zároveň požiadala Radu STV, aby rozhodnutie o tomto projekte odročila a vytvorila nezávislú konzultačnú skupinu, ktorá posúdi relevantnosť navrhovaných krokov z hľadiska poslania verejnoprávnej televízie.
*jkk na