Bratislava 30. augusta (TASR) - Približne 120 olejomalieb a 20 grafických listov je súčasťou výstavy Imrich Weiner-Kráľ, ktorú otvorili dnes v Slovenskej národnej galérii pri príležitosti nedožitých stých narodenín umelca.
Zaujímavým exponátom je aj veľká pomaľovaná drevená skriňa pochádzajúca z niekdajšieho výtvarníkovho bydliska. Podľa kurátora výstavy Jána Abelovského stála v príbytku Weinera-Kráľa až do roku 1994, pričom samotné kresby vznikli okolo roku 1946. "Je to absolútna exkluzivita výstavy, pretože podobné dielo v slovenskom povojnovom umení nevzniklo. Niekoľko pomaľovaných časti nábytku mala iba Ester Šimerová-Martinčeková, tie však zmizli," uviedol Abelovský.
Expozícia zachytáva prierez celou tvorbou autora od umeleckých počiatkov až po posledné tvorivé obdobie v 70. rokoch. Obrazy nie sú zoradené chronologicky, ale skôr podľa motívov. Najčastejšími témami, ktoré Weiner-Kráľ zobrazoval a ku ktorým sa vracal, bola Bratislava, Židia či ženy. Zaoberal sa však aj abstraktným umením a v tejto oblasti ho najviac ovplyvnil surrealizmus i ďalšie európske avantgardné smery.
Vrchol umelcovej tvorby nastal v medzivojnovom období v 30. rokoch. Weiner-Kráľ sa vtedy venoval poetike senzuálneho umenia, čím sa umelecky priblížil k ďalším známym slovenským maliarom, ako boli Zoltán Palugyay, Ladislav Čemický či Július Jakoby. Podľa kritikov patrí medzi najväčšie postavy slovenského modernizmu.
Imrich Weiner-Kráľ sa narodil 26. októbra 1901 v Považskej Bystrici. Študoval architektúru a maliarstvo na Českom vysokom učení technickom a na umeleckej priemyslovke v Prahe. Neskôr sa dostal na akadémiu výtvarných umení do Düsseldorfu, Berlína a Paríža. V rokoch 1939 až 1950 pôsobil vo Francúzsku a potom žil až do konca života v Bratislave. Zomrel 11. augusta 1978.
Výstava Imrich Weiner-Kráľ potrvá do 14. októbra a návštevníkom ponúka aj doteraz nevystavené obrazy zo súkromných zbierok.