Bratislava 10. júla (TASR) - Slovensko a ďalšie tri krajiny Vyšehradskej štvorky dostanú od Kanady v rámci päťročného programu Oficiálnej rozvojovej pomoci v strednej Európe (ODACE) 15 miliónov kanadských dolárov. Tieto peniaze majú pomôcť krajinám V4 pri poskytovaní rozvojovej pomoci tretím krajinám.
Kanadská veľvyslankyňa pre SR Margaret Huberová a minister zahraničných vecí Eduard Kukan dnes tento program uviedli podpísaním Memoranda o porozumení. Zároveň otvorili v Bratislave regionálnu koordinačnú kanceláriu, ktorej šéfom bude kanadský expert na oficiálnu rozvojovú pomoc David Chaplin.
Peniaze sú určené predovšetkým na vytvorenie štruktúr, ktoré budú v budúcnosti realizovať oficiálnu rozvojovú pomoc poskytovanú Slovenskom, vysvetlil novinárom Kukan. Slovensko si vytýčilo za prioritnú cieľovú oblasť práve Balkán, konkrétne Srbsko a Čiernu Horu. Zdroje, ktoré poskytne, by mali prispieť k reforme ozbrojených síl, vytvárania regionálnych štruktúr či zdokonaľovania samosprávy a podobne, teda do reforiem, ktoré budú prijímateľské krajiny posúvať smerom k Európskej únii.
Slovenská vláda už má podľa ministrových slov program poskytovania rozvojovej pomoci a vláda schválila aj memorandum o poskytnutí tejto pomoci pre Srbsko a Čiernu Horu. "Tam už máme vytypovaných päť oblastí, kam bude smerovať táto pomoc," konštatoval minister. V tomto roku poskytuje Slovensko rozvojovým krajinám pomoc vo výške okolo 140 miliónov korún, na budúci rok by to malo byť okolo 156 miliónov korún.
Povinnosť poskytovať rozvojovú pomoc vyplýva podľa ministra Kukana Slovensku z členstva v OECD. "Pre Slovensko to bude mať prínos v tom, že naša krajina bude veľmi pozitívne vnímaná v oblastiach, kde bude táto pomoc nasmerovaná," dodal šéf slovenskej diplomacie.
Čiastka 15 miliónov kanadských dolárov bude medzi krajiny V4 rozdelená na základe predložených projektov. Program ODACE bude sponzorovaný Kanadskou agentúrou pre medzinárodný rozvoj (CIDA) a pozostáva z dvoch hlavných častí. Prvou je inštitucionálna podpora a budovanie kapacít, kde Kanada poskytne svoje znalosti v oblasti technickej pomoci a školení. Druhou je trojstranná spolupráca, kde si každá partnerská krajina určí miestnych partnerov, ktorí budú pracovať s kanadskými partnermi na realizácii rozvojových projektov v tretích krajinách.