Bratislava 10. júla (TASR) - Členovia Aliancie pre plnohodnotné rodiny vyjadrili dnes pred poslancami výboru NR SR pre sociálne veci a bývanie obavy, že pripravovaný návrh Liečebného poriadku obmedzí počet preplácaných cyklov umelého oplodnenia. Tým sa zníži šanca nedobrovoľne neplodných párov mať vlastné deti.
Vedúci lekár Centra asistovanej reprodukcie ISCARE Jozef Války povedal, že nepriaznivý demografický trend väčšina krajín rieši podporou liečby neplodnosti nedobrovoľne bezdetných párov.
"Na Slovensku sa ročne urobí 1000 cyklov asistovanej reprodukcie, po ktorých sa narodí asi 250 detí, čo je 0,5 percenta z novorodených detí. V krajinách Európskej únie, Čechách, Maďarsku, Rakúsku sa robí nielen desaťnásobne viac cyklov, ale sa aj rodí desaťnásobne viac detí," povedal Války.
Poukázal na to, že "v Rakúsku na liečbu neplodnosti neprispieva iba rezort zdravotníctva, ale tiež životného prostredia a sociálnych vecí. Dôvodom je fakt, že neplodnosť spôsobuje civilizácia, strava a životné prostredie."
Na Slovensku má žena nárok na dva až tri cykly liečby neplodnosti, avšak až po ich odsúhlasení zdravotnou poisťovňou (ZP), ktorá limituje zdravotné výkony. Po schválení liečby musia ženy zasa čakať aj niekoľko rokov na výkony. Môže sa stať, že sa ich ženy ani nedočkajú, keďže po 38 roku života ich ZP už nepreplatí.
Poslanci na mimoriadnom rokovaní výboru konštatovali, že nepoznajú znenie návrhu Liečebného poriadku. Budú však na upozornenie členov Aliancie myslieť pri jeho prerokovávaní.
za bar