Bratislava 11. júla (TASR) - Len sedem - aj to iba prenajatých - miestností má k dispozícii na vystavenie svojich zbierkových predmetov jediné múzeum svojho druhu na Slovensku - Múzeum židovskej kultúry (MŽK) v Bratislave
Vedenie zariadenia pritom už roky "bojuje" s kompetentnými za vlastné a rozsiahlejšie priestory. Riaditeľ múzea Pavol Mešťan tvrdí, že so žiadosťou o pomoc oslovili niekoľko inštitúcií od Ministerstva kultúry SR až po magistrát hlavného mesta, avšak bezvýsledne.
"Sme úplne na pokraji záujmu. Hovoriť sa o nás začne až vtedy, keď sa môžu slovenskí predstavitelia pred zahraničnými hosťami pochváliť, že aj tu je niečo židovské," rozhorčuje sa Mešťan.
Na jeho slová dôjde opäť už na budúci týždeň, keď má v rámci oficiálneho programu navštíviť židovské múzeum prezident Izraela Moshe Katsav. "Prezident v stiesnených priestoroch možno bude ten správny podnet, ktorý prinúti kompetentných zamyslieť sa nad budúcnosťou MŽK," hovorí Mešťan. Ako však zdôraznil, vedenie múzea považuje sa veľkú česť a poctu, že k nim zavíta rovno hlava izraelského štátu. Prezident Katsav si z MŽK odnesie pamätnú medailu Chatáma Sofera a tiež sa oboznámi najmä s históriou dvoch vzácnych džbánov z habanskej keramiky z rokov 1734 a 1776.
Múzeum židovskej kultúry sídli v objekte na Židovskej ulici v Bratislave, kde mu jedno poschodie prenajíma magistrát hlavného mesta za približne 400-tisíc korún ročne. Mešťan pripúšťa, že pri rokovaniach o rozšírení výstavnej plochy sa správajú tvrdohlavo, čo však súvisí s tým, že múzeum nechce meniť objekt. "Židovská ulica bola kedysi súčasťou židovského geta. V súčasnosti ju všetci spájajú práve so Židmi. Navyše v blízkosti sa nachádza aj pamätník obetiam holokaustu, ktorý stojí na ploche, kde sa v minulosti nachádzala synagóga. Existujú vôbec v Bratislave lepšie priestory pre Múzeum židovskej kultúry?" dodal na záver Mešťan.
jm bar