Bratislava 13. júla (TASR) - Zmluva medzi SR a Svätou stolicou o katolíckej výchove a vzdelávaní, ktorú tento týždeň schválila vláda, mala byť podľa ministra spravodlivosti a podpredsedu KDH Daniela Lipšica zmluvou prezidentskou. Takýto typ zmluvy vyžaduje súhlas Národnej rady SR.
Vláda však napokon rozhodla na základe názoru gestorského rezortu, ministerstva zahraničných vecí, že ide o zmluvu medzivládnu, pričom postupovala v zmysle svojich ústavných kompetencií, povedal dnes Lipšic v relácii Televízie JOJ Sedmička.
Predseda NR SR Pavol Hrušovský vo štvrtok ukončil rokovanie 15. schôdze parlamentu, hoci jej ďalším bodom mala byť na základe schválenej požiadavky troch opozičných klubov práve diskusia o spomenutej zmluve. Snemovňa sa teda týmto bodom bude zaoberať až v septembri. Podpredseda NR SR a HZDS Viliam Veteška sa domnieva, že dovtedy už bude zmluva podpísaná a diskutovať bude neskoro. Aj on zastáva názor, že ide o prezidentskú zmluvu.
K obsahu samotnej zmluvy Veteška poznamenal, že v čase, keď ekonomika tápe, by sa mal štát komplexnejšie pozrieť na možnosti katolíckeho vzdelávania a pozrieť sa aj na majetky cirkvi. "A nie že si niekto teraz uchmatne, za to, že je teraz taká nálada," podotkol poslanec.
Pri otázke financovania cirkvi sa Lipšic vyslovil za model známy v Nemecku či Taliansku, kde veriaci časť svojich daní dávajú cirkvi, zatiaľčo neveriaci takto podporujú sociálne či kultúrne aktivity. Minister však upozornil, že najmä malé cirkvi by takto mali problém so svojím financovaním.
Podľa zmluvy o katolíckej výchove a vzdelávaní sa bude na základných a stredných školách vyučovať katolícka náboženská výchova ako jeden z povinne voliteľných predmetov. V prípade záujmu rodičov by sa mala vyučovať aj v predškolských zariadeniach. V súčasnosti sa náboženstvo vyučuje ako povinne voliteľný predmet na druhom stupni ZŠ a v prvom a druhom ročníku SŠ. Vláda schválila dokument ako bilaterálnu medzivládnu zmluvu, ktorú nemusí ratifikovať parlament.