Banská Bystrica 31. augusta (TASR) - Zatiaľ dvanásť prípadov meningoencefalitídy, zápalu mozgu a mozgových blán, zaznamenali v posledných dňoch zdravotníci v Rimavskosobotskom okrese. Na túto chorobu ochorelo desať rómskych detí a dvaja dospelí z dvoch rodín v Jesenskom.
Riaditeľ Štátneho zdravotného ústavu v Rimavskej Sobote Dušan Béreš pre TASR uviedol, že prameň pôvodu nákazy ani faktor prenosu sa zatiaľ nepodarilo objasniť. Určia ich po výsledkoch laboratórnych vyšetrení, ktoré budú známe o dva až tri týždne. Ochorenie nemá bakteriálny, ale vírusový pôvod.
Podľa vyjadrenia štátnej krajskej hygieničky Eleonóry Fabiánovej sa väčšina z postihnutých pred ochorením kúpala vo vodnej nádrži Kurinec, v ktorej je pre nevyhovujúcu kvalitu vody zákaz kúpania. Priebeh ochorenia je podľa nej ľahší. Prejavuje sa bolesťou hlavy, nevoľnosťou, zvýšenou teplotou, tuhnutím šije a zvracaním.
Voda v Kurinci nie je vhodná na kúpanie od vlaňajšieho roka pre zvýšený výskyt siníc a rias. Zákaz kúpania už od roku 1998 platí aj vo vodnej nádrži Ľadovo v okrese Lučenec, pretože hygienikmi nariadené opatrenia na zlepšenie kvality vody neboli doteraz realizované. Na kúpanie nie je vhodná ani voda vo vodnej nádrži Môťová pri Zvolene, ktorá je vyhlásená ako rekreačná nádrž a slúži na prímestskú rekreáciu.
V Banskobystrickom kraji je na kúpanie vhodná voda vo vodných nádržiach Ružiná v okrese Lučenec a Teplý vrch v Rimavskosobotskom okrese. Podobne tak aj v Štiavnických jazerách, kde však podľa hygienikov pretrvávajú problémy s ich vybavenosťou a prevádzkovaním. Prevádzkovateľom je Povodie Hrona, ktoré sa stará len o technickú stránku. Mesto Banská Štiavnica nemá dostatok financií na zabezpečenie vyhovujúcich podmienok na rekreáciu v tejto oblasti.
Ako konštatovala E. Fabiánová, štátny zdravotný dozor v jazerách a vodných nádržiach kontroluje kvalitu vody pravidelne každých štrnásť dní. S odbermi začína minimálne dva týždne pred letnou turistickou sezónou a končí dva týždne po jej skončení. Ak voda v niektorej z nich nevyhovuje, nariadia hygienici prevádzkovateľom alebo prenajímateľom označiť takéto nádrže tabuľami upozorňujúcimi na to, že voda zo zdravotných dôvodov nie je vhodná na kúpanie.