BRATISLAVA - Odpočúvanie je podľa ministra spravodlivosti Daniela Lipšica vážnou hrozbou pre právny štát. „Ak v štáte existuje nelegálne odpočúvanie, je to taký zásah do práva na súkromie - a to či už občanov, alebo novinárov, že treba vyvodiť veľmi rázne konzekvencie,“ povedal minister v diskusnej relácii televízie Joj Sedmička.
Lipšic tak reagoval na výsledky vyšetrovania kauzy odpočúvania, že odpočúvaný nebol Pavol Rusko, ale denník SME, ktorý nelegálne odpočúvala SIS.
Za vážny problém považuje, že nikto nebol vojenskou prokuratúrou obvinený. „Ak sa máme vyvarovať takých káuz, tak je potrebné, aby osoby, ktoré sa v takom závažnom odpočúvaní angažujú, boli odhalené a potrestané,“ povedal.
Podľa Lipšica v boji so zneužívaním odpočúvania sa nepostupuje správnym smerom. „Problém nie sú legálne odpočúvania, ale tie nelegálne.“ Sprísňovanie podmienok pre legálne odpočúvanie môže mať negatívne dôsledky pre prácu policajných orgánov pri odhaľovaní organizovaného zločinu.
Samotná právna úprava problém nelegálnych odpočúvaní podľa neho nevyrieši. „Vyrieši to kontrolný mechanizmus, ľudia, ktorí budú v službách, ktoré odpočúvajú, pracovať,“ povedal.
Podľa Viliama Vetešku z HZDS nie je ani tak dôležité, kto odpočúval, ale koho viedlo dať pokyn, aby začal odpočúvanie a za akým cieľom. Výmena šéfa SIS podľa neho nestačí, požaduje prísnejšiu kontrolu SIS.
Pri diskusii o súčasnej SIS Veteška pripustil, že v nej nenastali potrebné zmeny, no podľa neho svoj podiel viny majú aj novinári. „Mnoho informácií na verejnosť často vynášajú aj novinári. Často sa predvádzajú, čo všetko majú v rukách, pod slovíčkom údajne, aby neniesli za to zodpovednosť.“ Preto si Veteška myslí, že vládna moc by mala zabezpečiť ochranu utajovaných informácií.
Ministerstvo spravodlivosti pripravilo nový zákon o ochrane utajovaných skutočnosti, ktorý sprísňuje kvalifikáciu ľudí, čo sú oprávnení oboznámiť sa s utajovanými skutočnosťami a vylučuje z okruhu ľudí, ktorí pracovali v ŠtB. „Podozrenia idú aj k týmto ľuďom,“ skonštatoval minister Lipšic.
(hr)
Samson: Celú SIS treba prebudovať
BRATISLAVA - Kauzu nelegálneho odpočúvania redakcie denníka SME vidí analytik Ivo Samson problém v tom, že sa nedá dokázať, či o tom vedelo aj vedenie tajnej služby. V službe totiž pôsobia skupiny, ktoré slúžia politickej scéne, zrejme vládnym aj opozičným stranám a majú v SIS svoje rezidentúry, dodal Samson.
Takáto situácia je veľmi nebezpečná, lebo „ak SIS ako štruktúra nie je ovládateľná z centra, znamená to, že nemôže byť dôveryhodná“. Ak by sa súčasnému riaditeľovi Ladislavovi Pittnerovi podarilo zbaviť týchto ľudí a rozložiť skupiny, SIS by získala na dôveryhodnosti.
Zistenia vojenskej prokuratúry podľa Samsona preukázali, že na medializovaných obvineniach SIS z decembra minulého roka bolo niečo objektívne. Britský magazín Jane‘s Intelligence Digest vtedy napísal o podozreniach, že SIS obchoduje so zbraňami.
Podľa Samsona vláda vtedy nekonala, tak ako mala. Jediným krokom bola výmena riaditeľa služby Vladimíra Mitra, ktorému však pôvodne kabinet aj parlamentný výbor vyslovil dôveru. „Dnes sa ukazuje, že táto dôvera nebola na mieste,“ vyhlásil Samson. (sita)