Bratislava 31. augusta (TASR) - Počas návštevy predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu v Juhoslovanskej zväzovej republike dnes kolóna automobilov so slovenskou delegáciou havarovala na ceste z Belehradu do Nového Sadu. Havária si vyžiadala dve obete, vyše desať ľudí utrpelo zranenia. TASR v tejto súvislosti prináša chronológiu najvýznamnejších dopravných nehôd slovenských politikov.
20. marca 1997 - Primátor Košíc Rudolf Schuster sa zranil pri dopravnej nehode za obcou Podkriváň v detvianskom okrese. Tržnú ranu na hlave a otras mozgu utrpel vtedajší primátor na služobnom vozidle Tatra 613, ktoré viedol jeho osobný vodič.
2. februára 1998 - Pri dopravnej nehode sa zranil poslanec Demokratickej strany Ján Langoš. Nehoda sa stala na ceste z Nitry do Bratislavy, keď do cesty poslancovmu autu vbehlo zviera. Langoš bol hospitalizovaný so zlomenými rebrami.
7. februára 1999 - Neďaleko Zlatých Moraviec havaroval v služobnom aute vtedajší minister dopravy SR Gabriel Palacka s manželkou. Oboch manželov a ich vodiča museli záchranári z vraku BMW vyslobodiť špeciálnou technikou a hospitalizovať v Nitre. Vodič automobilu prešiel do ľavého pruhu, strhol 20 metrov zábradlia a narazil do stromu. Palacka utrpel zranenia panvy a chrbtice.
16. septembra 1999 - Poslanec za Slovenskú národnú stranu Víťazoslav Moric sa v Bratislave so svojím autom dostal medzi dva idúce kamióny, ktoré jeho Mercedes doslova "stlačili". K zraneniam nedošlo.
21. novembra 1999 - V Bratislave narazila Škoda 120 do vládneho BMW, ktoré bolo pridelené ministerke pre správu a privatizáciu národného majetku Márii Machovej. Nehoda, ktorú zavinil vodič škodovky, si nevyžiadala zranenia. Ministerka sa v čase nehody v aute nenachádzala.
28. januára 2000 - Po tom, čo sa podpredseda Národnej rady SR Igor Presperín v Banskej Bystrici dostal do ľahšej dopravnej kolízie, ho fyzicky napadol ďalší účastník havárie. Údermi do tváre Presperínovi spôsobil zranenia s približne desaťdňovým liečením.
31. marca 2000 - V okrese Tábor v Českej republike havarovalo vozidlo ministra kultúry SR Milana Kňažka. Okrem vodiča a samotného ministra boli v aute aj herci Milan Lasica a Marián Labuda. Kým Kňažko a Lasica vyviazli s menej vážnymi zraneniami, Labuda utrpel niekoľko zlomenín.
9. mája 2000 - Pri dopravnej nehode medzi Žilinou a Martinom zahynul bývalý poslanec NR SR za Kresťanskodemokratické hnutie František Javorský.
19. mája 2000 - Účastníčkou dopravnej nehody sa neďaleko Žiliny stala veľvyslankyňa SR v Poľsku Magda Vášáryová. Nehodu spôsobil protiidúci poľský Opel, ktorý v zákrute pri vysokej rýchlosti dostal šmyk. Vášáryovú a jej vodiča hospitalizovali s ľahšími zraneniami. Poľský vodič sa pri nehode ľahko zranil, jedna jeho spolujazdkyňa bola zranená vážnejšie, druhá zomrela.
15. decembra 2000 - Vozidlo ministra spravodlivosti SR Ján Čarnogurského sa zrazilo s dvoma ďalšími autami v okrese Banská Bystrica. Dvaja ľudia pri nehode zahynuli, štyria boli zranení. Minister Čarnogurský, ktorého vodič nehodu spôsobil, vyviazol so zranením krčnej chrbtice a otrasom mozgu, čo si vyžiadalo operáciu. Vodič ministerského BMW neprispôsobil rýchlosť jazdy podmienkam na vozovke.
20. januára 2001 - Poslanec NRSR za Stranu demokratickej ľavice Viliam Sopko sa ľahko zranil pri nehode v oblasti Prešova.
23. januára 2001 - Ľahká dopravná nehoda sa stala vtedajšiemu prezidentovi Prezídia Policajného zboru SR Jánovi Piptovi v Bratislave. K ujme na zdraví nedošlo.
16. marca 2001 - Poslankyňa NRSR za Stranu občianskeho porozumenia Diana Dubovská sa stala na diaľnici Bratislava - Trnava účastníčkou dopravnej nehody. Pri predbiehacom manévri dostal Dubovskej Mercedes "hodiny" a zachytil prechádzajúci Opel. K zraneniam nedošlo.
15. júna 2001 - Pri obci Vinosady na ceste do Modry sa zrazili dve autá prezidentskej kolóny s protiidúcou Škodou Felicia. Zranenia utrpelo šesť pracovníkov Kancelárie prezidenta SR a vodič Felície. Auto s prezidentom Schusterom sa v kolízií neocitlo.