ede poslanec NR SR za Smer Pavol Paška. Ako hlavného vinníka označil Kresťanskodemokratické hnutie, ktoré sa vyznačuje ostrou až militantnou politikou. Svojou neústupčivosťou vnáša do politickej agendy vládnej koalície hodnoty, ktoré budia dojem posunu občianskeho charakteru štátu na úroveň klerikálneho. Aj toto bol dôvod, prečo Smer otvoril otázku odluky cirkvi od štátu. Ficovci budú žiadať pasportizáciu cirkevného majetku a skúmanie reálneho ekonomického a finančného zázemia jednotlivých cirkví. Paška zdôraznil, že strane Smer ide o slušnú komunikáciu so všetkými cirkvami a nie s KDH, ktorých nepovažuje za reprezentanta veriacich.
Ďalší možný stret s kresťanskými demokratmi Paška očakáva pri rokovaní o antidiskriminačnom zákone v parlamente na jeseň. V tejto súvislosti upozornil na snahu zužovať túto právnu normu na problematiku homosexuality. Antidiskriminačný zákon je predovšetkým o postavení žien a menšín v spoločnosti, čo sú oblasti, s ktorými sa po vstupe do EÚ budeme musieť veľmi vážne zaoberať.
Nepodpísanie niektorých zákonov prezidentom a ich opätovné vrátenie do parlamentu Paška spája s budúcoročnými prezidentskými voľbami. Smer zatiaľ vlastného kandidáta na post prezidenta nemá. V jeseni však predstaví všetkých svojich nominantov na funkcie europoslancov. Pre Smer naďalej ostáva otvorenou otázka predčasných parlamentných volieb, ktoré by sa podľa ich predstáv mali konať v rovnakom termíne ako voľby do Európskeho parlamentu (EP). Súčasné spory v koalícii komentoval poslanec Paška ako odraz naivného sna o programovej a hodnotovej príbuznosti vládnucich strán a hovoril o existujúcich “silných prienikoch medzi politickými stranami”, Vlastné vládnutie si SMER vie predstaviť s ktorýmkoľvek politickým subjektom okrem KSS. Otáznik pochybností vzbudzuje správanie sa Vladimíra Mečiara, ktorý nepodporil Smer pri odvolávaní Ivana Mikloša a Pál Csákyho.
km;fa;bl