Bratislava 15. júla (TASR) - Alexander Dubček požíva v Taliansku mimoriadnu úctu. Naša politická generácia sa zrodila pod vplyvom udalostí, medzi ktorými mala výnimočné postavenia Pražská jar a zúfalá snaha vytvoriť socializmus s ľudskou tvárou.
Povedal predseda poslaneckej snemovne Talianskej republiky Ferdinand Casini, ktorý sa dnes v sprievode podpredsedu Národnej rady SR Viliama Vetešku poklonil pamiatke Alexandra Dubčeka pri jeho hrobe v Slávičom údolí v Bratislave.
Celoeurópsku ľavicu silne poznačili udalosti, ktoré túto výnimočnú snahu Dubčeka potlačili silou tankov. Jeho odkaz musíme vnímať aj ako vzťah medzi socializmom a demokraciou, zdôraznil Casini. Komunizmus Východu nie je zlučiteľný s princípmi demokracie, a to je prvok, ktorý výrazne poznačil celú históriu 20. storočia, povedal pre TASR šéf talianskeho parlamentu.
Starobylé talianske univerzitné mesto Bologna si Alexandra Dubčeka uctilo ako osobnosť veľkých spoločenských zmien v Európe udelením čestného občianstva. V areáli Fakulty politických vied, ktorá Dubčekovi v roku 1988 udelila čestný doktorát, je od roku 1993 aj jeho busta umiestnená v parku pomenovanom po ňom. Na počesť Dubčeka bola v Bologni na sklonku roka 1994 aj premiéra životopisného dokumentárneho filmu La Radici del Futuro - Korene budúcnosti.
Alexander Dubček (1921) zomrel na následky autohavárie 7. novembra 1992.