
Kandidáta SDKÚ na európskeho komisára Ivana Štefanca, ktorého v sobotu predstavil predseda strany Mikuláš Dzurinda, zvyšok koalície asi neschváli, lebo má o prvom slovenskom komisárovi v Bruseli inú predstavu. FOTO – ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Premiér Mikuláš Dzurinda chce, aby európskym komisárom za Slovensko bol Ivan Štefanec, bývalý šéf slovenskej pobočky Coca-Coly. Drvivá väčšina krajín si za komisárov vyberá známych a úspešných politikov, napríklad v Nemecku sa uvažuje o ministrovi zahraničia Joschkovi Fischerovi.
Návrh SDKÚ podráždil koaličných partnerov, najmä však KDH, ktoré už navrhlo Jána Figeľa, úspešného bývalého vyjednávača. „Navrhujem premiérovi, aby všetkých ministrov za SDKÚ vymenil a na ich miesta dosadil manažérov svetoznámych firiem ako Coca-Cola či Pepsi-Cola,“ povedal poslanec za KDH František Mikloško.
Pre vstupujúce krajiny je prvý európsky komisár dôležitý. „Treba urobiť dobrý prvý dojem, preto by mali dostať do komisie človeka, ktorý je v Bruseli známy a pozná tamojšiu politickú mašinériu,“ povedala pre SME Katinka Baryschová, analytička britského Centra pre európsku reformu.
Slovenskí politici sa zhodujú, že Figeľ tieto vlastnosti má. Preto niektorí kritizujú SDKÚ za slová, že už svoju úlohu splnil a že „dnes to nie je o Figeľovi“.
„Na poste pána premiéra by som bol s takýmito výrokmi veľmi opatrný, lebo aj jemu by mohol niekto veľmi ľahko povedať, že svoju prácu už urobil,“ povedal Mikloško.
Predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos komentuje Dzurindov návrh takto: „Je to reálny obraz našich vnútrokoaličných vzťahov.“
Liberáli z ANO zrejme Štefanca nepodporia. „Ľudí s kvalifikáciou Štefanca máme podľa môjho názoru na Slovensku stovky. Byť na Slovensku šéfom v Coca-Cole nie je nič extra,“ povedal poslanec Jozef Banáš. Nevylúčil hypotézu, že premiér nakoniec Štefanca stiahne a za určité protislužby podporí Figeľa.
V ANO uvažujú, že postavia vlastného kandidáta. Neoficiálne sa hovorí práve o Banášovi alebo o jeho kolegovi Imrichovi Bérešovi. Banáš však svoju prípadnú kandidatúru nechcel komentovať.
SMK je tiež rozhorčená premiérovým postupom, ale nevie povedať, či Štefanca podporí, alebo postaví vlastného človeka. „Ešte sme o tom nerokovali,“ povedal Bárdos. O komisárovi rozhodne vláda, takže Dzurindovi stačí presvedčiť jednu zo strán – a hlasy SMK môžu byť kľúčové.
Ak krajiny Európskej únie odsúhlasia novú európsku ústava, komisárov bude 25 a budú tvoriť akúsi európsku vládu. Každý komisár bude mať rovnocenné postavenie a krajiny budú vo vedení jednotlivých rezortov rotovať.
Autor: MICHAL FRIŠ, sp

Beata
Balogová
