Bratislava 1. septembra (TASR) - O nadchádzajúcej schôdzi Národnej rady SR, rozdielnych názoroch vo vládnej koalícii na otázky týkajúce sa reformy verejnej správy a daňovej politiky, ale aj iných otázkach hovorili dnes v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu predstavitelia SDĽ, SMK, KDH a HZDS - Ľubomír Andrassy, Gyula Bárdos, Vladimír Palko a Ivan Gašparovič.
Poslanec za HZDS I. Gašparovič si myslí, že nadchádzajúca parlamentná schôdza, ktorá sa začne 4. septembra, bude musieť riešiť niekoľko otáznikov. Najvážnejším z nich je podľa neho zotrvanie tejto vlády vo funkcii. Vláda, ktorá predkladá návrhy zákonov do parlamentu, sa dostane podľa jeho slov do kontradikcie s koaličnými poslancami, ktorí majú iné názory a budú dávať protinávrhy. I. Gašparovič si preto myslí, že by malo dôjsť k rozhodnutiu spojiť hlasovanie o návrhoch zákonov s otázkou vyslovenia dôvery vláde. To podľa neho ukáže, či vláda je schopná vládnuť a presadiť svoje návrhy, alebo nie. HZDS podľa Gašparoviča veľmi dôkladne zváži, či podporí návrhy daňových či iných ekonomických zákonov.
Podľa zástupcu SMK Gyulu Bárdosa vládna koalícia by sa mala dohodnúť o týchto otázkach. Podľa neho netreba situáciu dramatizovať a poukázal na to, že vláda, napriek rôznym názorom, sa dokázala dohodnúť v otázke štátneho rozpočtu. Bárdos verí, že sa v koalícii podarí nájsť rozumný kompromis, vyhovujúci všetkým stranám vládnej koalície aj ohľadne ďalších ekonomických a iných otázok. SMK podľa jeho slov podporuje zníženie daňového zaťaženia fyzických aj právnických osôb. Konštatoval, že komplexná daňová reforma sa, žiaľ, neurobila, a preto teraz prichádzajú rôzne poslanecké návrhy.
Podľa slov podpredsedu SDĽ Ľubomíra Andrassyho reforma verejnej správy "je najmä o kompetenciách a financiách". Zdôraznil, že v poslaneckom klube SDĽ nemajú problém, aby tieto zákony boli schválené v skrátenom legislatívnom konaní, lebo sú nevyhnutné pre reformu. Nesúhlasil s názormi, že SDĽ je zodpovedná za to, že dnes ešte kompetenčný zákon chýba. Podľa jeho slov "to má na svedomí najmä zodpovedný člen vlády Ivan Mikloš".
Andrassy si myslí, že na nadchádzajúcej schôdzi parlamentu sa prejaví politicky veľmi vážny stret medzi pravicovými a ľavicovými poslancami v súvislosti s daňovými zákonmi. Zdôraznil, že pre SDĽ je výrazné zníženie daní, ako to navrhujú napríklad niektorí poslanci KDH a nezávislí poslanci najmä z DS, neprijateľné, pretože by to ohrozilo fungovanie najmä sociálneho, zdravotného systému a školstva.
V. Palko na tieto názory reagoval slovami, že ak by dôsledkom návrhu na zníženie daní malo byť ohrozenie zdravotného či dôchodkového zabezpečenia občanov, nikto by také niečo nenavrhol. "Myslíme si, že dopady zníženia daní budú úplne iné a budú pozitívne." Najvážnejšou spornou ekonomickou otázkou na parlamentnej schôdzi budú podľa Palka nie dane, ale zníženie odvodov, ktoré platia zamestnávatelia. Zdôraznil, že 38-percentné odvodové zaťaženie je najvyššie nielen v krajinách Visegrádskej štvorky, ale je podstatne vyššie ako celý priemer Európskej únie a OECD. "Preto navrhujeme toto zaťaženie znížiť na 29 percent, aby sme motivovali zamestnávateľov vytvárať nové pracovné miesta," povedal.
V súvislosti s návrhom skupiny poslancov, ktorí chcú presadiť, aby 17. november bol vyhlásený za štátny sviatok ako Deň boja za slobodu a demokraciu, a názormi, že jeden z doterajších sviatkov SR treba zrušiť, Ľubomír Andrassy uviedol, že SDĽ nepristúpi na to, aby sa zrušil napríklad 29. august ako výročie Slovenského národného povstania. Je podľa neho veľmi otázne, či možno zrušiť ako sviatok 1. september, keď bola prijatá Ústava SR, od ktorej sa odvíja celý systém fungovania tejto spoločnosti. SDĽ i Ľ. Andrassy osobne vníma 17. november ako významný medzník v novodobej histórii Slovenska a stále je možné diskutovať o tom, ako zvýrazniť tento deň, napríklad tým, že by mohol byť pamätným dňom, štátnym sviatkom, alebo dňom pracovného pokoja, ale nie na úkor takých významných dní, ako sú 29. august alebo 1. september.
Poslanec HZDS Ivan Gašparovič zdôraznil, že deň vyhlásenia ústavy samostatného zvrchovaný štátu je sviatkom väčšiny národov vo svete a tento deň si ctí HZDS aj občania SR. HZDS preto nemôže pristúpiť na to, aby sa na Slovensku tento sviatok, Deň Ústavy SR, zrušil. Podľa slov Gašparoviča HZDS súhlasí s novým sviatkom - 17. novembra, ale nie je možné siahnuť na deň, keď bola podpísaná prvá Ústava Slovenskej republiky.
SMK podľa vyjadrenia Gyulu Bárdosa podporuje myšlienku, aby sa 17. november stal novým štátnym sviatkom a celý poslanecký klub bude za tento návrh v parlamente hlasovať. Bolo by však podľa neho veľkou chybou zrušiť 1. september - Deň Ústavy SR ako štátny sviatok, keďže ústava je základným zákonom štátu.
Podľa V. Palka 17. november, ktorý znamená začiatok epochy demokracie, musí byť štátnym sviatkom. Netreba však vypúšťať iné, doterajšie štátne sviatky, aj keď sú námietky, že ich je veľa.
*ch na