Bratislava 17. júla (TASR) - Ústav pamäti národa (ÚPN) môže od Slovenskej informačnej služby získať zväzky bývalej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) aj bez bezpečnostnej previerky riaditeľa správnej rady ústavu Jána Langoša.
Riaditeľ správnej rady ÚPN nepatrí medzi osoby s osobitným postavením, ktoré sa môžu automaticky zo zákona oboznamovať s utajovanými skutočnosťami. TASR to dnes potvrdil riaditeľ kancelárie Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Juraj Puchý. Podľa jeho slov tajné zväzky ŠtB od Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorá ich archivuje, môže prevziať poverený pracovník ústavu s bezpečnostnou previerkou NBÚ. Následne ústav ako nový správca archívu ŠtB môže rozhodnúť o odtajnení niektorých materiálov.
Langoš sa odmietol dnes pre TASR vyjadriť, či požiada o previerku NBÚ. Podľa neho sa ústav i SIS dohodli neinformovať o ďalšom postupe pri odovzdávaní zväzkov z archívov SIS až do tlačovej besedy naplánovanej na 1. augusta. "Doteraz prebiehajú iba uzavreté rokovania, potom zverejníme všetko, aj spôsob preberania zväzkov" spresnil Langoš.
"SIS môže zväzky bývalej Štátnej bezpečnosti dať do rúk iba osobe, ktorá má previerku NBÚ," uviedol pre TASR hovorca tajnej služby Vladimír Šimko. Riadime sa stanoviskom NBÚ zo 17. decembra 2002, podľa ktorého musíme pri odovzdávaní materiálov bývalej Štátnej bezpečnosti postupovať v zmysle zákona o utajovaných skutočnostiach, konštatoval. Nie všetky spisy by však mali byť podľa Šimka odtajnené, lebo by mohlo dôjsť k ekonomickým alebo politickým škodám. "Keď SIS postúpi zväzky ŠtB Ústavu pamäti národa, ten by mal rozhodovať, čo sprístupní. Nikto si nesmie myslieť, že jedným paušálnym rozhodnutím budú sprístupnené všetky spisy," dodal Šimko.
Langoš sa v stredu vyjadril, že odmietol poskytnúť svoj bezpečnostný dotazník tajnej službe, ktorá ho od neho žiadala. Podľa neho je absurdné, aby od neho ako bývalého ministra vnútra ČSFR, ktorý rozpustil ŠtB, vyžadovala SIS bezpečnostnú previerku.