BRATISLAVA – Roztržky medzi koaličnými stranami pri presadzovaní liberálnych a konzervatívnych názorov ovplyvňujú aj vývoj ich preferencií.
Prieskum agentúry MVK ukázal výrazný nárast preferencií ANO a prepad KDH i SDKÚ. Prieskum Ústavu pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade z toho istého obdobia naopak ukazuje nárast KDH a tiež menej dramatický nárast ANO, potvrdzuje však pokles SDKÚ.
„Dlhodobo boli preferencie SDKÚ vysoké – okolo 15 percent, ale od júna sa zaznamenáva prepad na úroveň okolo 12 percent. Naopak, ANO mala dlhodobejšie okolo 7 percent, ale v júni vyletela na 9 percent,“ povedal Michal Vašečka z Inštitútu pre verejné otázky.
SDKÚ je podľa Vašečku v nezávideniahodnej pozícii, pretože má prevažne liberálne orientovaných voličov, ktorým je blízka ANO, ale má aj voličov, ktorým je zase blízke KDH. „Je pre nich ťažko určiť politiku, ktorá by bola úspešná,“ dodal.
KDH podľa ÚVVM posilnilo svoju pozíciu (11,7 %). „Voliči naše stanovisko v otázke interrupcií poznajú. Myslím si, že oceňujú hlavne pevnosť a to, ako jednotne sa správame,“ hovorí podpredseda KDH Pavol Minárik.
Jednoznačnými postojmi strany si vysvetľuje nárast preferencií ANO aj jej podpredseda Ľubomír Lintner. „Voliči to ocenili,“ povedal.
Zdá sa, že zo súboja ANO a KDH o interrupčný zákon či o vatikánsku zmluvu vychádzajú posilnení zatiaľ obaja súperi na úkor SDKÚ. Príčinu vidí Vašečka v tom, že SDKÚ sa „zachovala veľmi neutrálne“.
Podpredsedníčka SDKÚ sa neobáva prepadu preferencií, lebo tie odrážajú len momentálnu náladu. „Považovala by som ich skôr za barometer verejnej mienky,“ dodala s tým, že SDKÚ sa vždy drží istej línie, ktorú neskôr ľuďom vysvetľuje.
TOMÁŠ SZMRECSÁNYI
vývoj preferenciíPolitické strany júl jún máj
Smer 23,1 25,1 23,0
ĽS-HZDS 17,0 17,7 16,3
SDKÚ 11,9 12,7 15,3
KDH 11,7 9,1 10,4
SMK 10,5 10,3 12,2
ANO 9,5 9,4 7,0
KSS 6,2 4,6 6,7
(ÚVVM pri ŠÚ SR)
Prieskum verejnej mienky od 1. do 9. júla uskutočnil Ústav pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade SR na reprezentatívnej vzorke 1227 respondentov.