Brusel 18. júla (TASR) - Slovenský vicepremiér Pál Csáky iba čiastočne prijíma kritiku Európskej komisie týkajúcu sa pripravenosti Slovenska na čerpanie eurofondov. Uznáva, že existujú problémy i meškanie, v stredu zverejnená správa však podľa neho nezachytila najnovší pokrok, ktorý Slovensko urobilo.
Csáky to povedal novinárom po dnešných rokovaniach s predstaviteľmi Európskej komisie v Bruseli. Jeho slová čiastočne potvrdil aj hlavný vyjednávač EK pre Slovensko Dirk Meganck, ktorý uznal istý pokrok, trvá však na tom, že problémy, na ktoré správa upozornila, sú stále aktuálne.
"Došlo k istému pokroku, napĺňajú sa administratívne posty, vláda prijala zákon o verejnom obstarávaní, Slovensko je na dobrej ceste a urýchlilo prípravu," povedal po rokovaní Meganck. Správa však podľa neho poukázala na ťažkosti SR, ktoré sú stále aktuálne. "Na týchto problémoch treba stále pracovať, dodal.
"Myslím si, že tam mohla byť aspoň jedna veta o aktivitách vlády. Keby tam bola jedna veta (o pokroku), neprotestoval by som proti ničomu," komentoval obsah správy Csáky. "Správa neodzrkadľuje jednoznačné pozitívne zmeny, ktoré boli aj dnes uznané," dodal vicepremiér.
V dokumente, ktorý na Slovensku vyvolal búrlivé reakcie, EK v prípade každej krajiny uznala dosiahnutý pokrok a až potom vymenovala ostávajúce problémy, pri Slovensku však hneď konštatovala, že musí vynaložiť "enormné úsilie". Hodnotenie SR tak vyznelo ako najhoršie, s čím Csáky nesúhlasí.
Komisár EÚ pre regionálnu politiku po zverejnení správy vyhlásil, že v prípade Slovenska a Lotyšska má komisia "väčšie obavy" ako pri ostatných a že tieto dve krajiny sú "menej pokročilé". "Tieto obavy zdieľame aj my a je naším záujmom pripraviť sa čo najlepšie na členstvo v únii," ubezpečil Csáky.
Podľa vicepremiéra je dynamika prípravy Slovenska porovnateľná s ostatnými krajinami, napríklad Českou republikou, ktorú komisia vymenovala medzi najlepšie pripravenými krajinami.
"Začali sme však s oneskorením. Nechcem tvrdiť, že nemeškáme v určitých veciach, mali sme zložité obdobie 1994-98, vlani od volieb do konca roka sa toho veľa neurobilo, máme aj ďalšie problémy, ktoré treba riešiť, ale neberieme pozíciu zlého žiaka," zdôraznil.
S predstaviteľmi komisie dnes podľa vlastných slov rokoval "trošku tvrdším tónom" ako býva zvykom. Aj riaditeľ Riera dnes podľa neho totiž potvrdil, že za bernú mincu pre stredajšiu správu sa brali podklady z apríla, niektoré časti sa doplnili, niektoré nie, "a to nie je celkom presné".
"Ale teraz treba pracovať, zamerajme sa na výsledky našej práce v októbri a potom hodnotiacu správu v novembri," vyzýva Csáky. Verí, že zvýšené úsilie bude "pozitívnym prekvapením" aj pre EK a že novembrová správa takéto konštatovanie bude obsahovať.
Pál Csáky dnes v Bruseli oznámil, že príslušné ministerstvá neodchádzajú na dovolenku, ale budú pracovať aj v auguste, aby sa čo najviac problémov podarilo odstrániť. Začiatkom septembra prídu do Bruselu generálni riaditelia ministerstiev, aby s expertmi komisie prerokovali posledné úlohy a druhý alebo tretí týždeň príde do sídla EÚ Csáky s ministrami, aby zhodnotili situáciu.
Do konca septembra musí Slovensko odovzdať do Bruselu posledné podklady, na základe ktorých komisia 5. novembra zverejní konečnú hodnotiacu správu o pripravenosti na členstvo. Csáky dúfa, že novembrová správa bude pozitívna.