Bratislava 19. júla (TASR) - Len vyššia intenzita práce vlády, politikov, vyšších územných celkov a samospráv môže byť kľúčom k preklenutiu oneskorenej prípravy SR na čerpanie prostriedkov zo štrukturálnych fondov a kohézneho fondu EÚ, ktorú Slovensku stále vytýka Európska komisia (EK).
Zhodli sa dnes na tom účastníci Sobotných dialógov Slovenského rozhlasu (SRo), ktorí diskutovali na tému Občan, štát a politik v regionálnom rozvoji.
Predsedníčka Výboru NR SR pre európsku integráciu Monika Beňová v diskusii zdôraznila, že aj keď sa príprava na eurofondy zrejme nedá celkom odpolitizovať, stále je priestor a snaha, aby rezervy v administratívnych kapacitách čo najrýchlejšie dopĺňali skúsení odborníci, ktorých výber na jednotlivých rezortoch práve finišuje. Beňová tak reagovala na predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Štefana Štefanca, podľa ktorého sa dá časový hendikep v zaostávaní Slovenska dobehnúť odpolitizovaním a väčšou iniciatívou najmä vlády. Tá by mala podľa neho viac počúvať hlasy zdola, nakoľko práve primátori, starostovia, VÚC, podnikatelia a občianske združenia najlepšie vedia stanoviť prioritu regionálneho rozvoja.
Aj šéf vidieckeho parlamentu Peter Rusnák si myslí, že preklenutie spomínaných nedostatkov má mať v rukách vláda. Zároveň vyzval všetkých zainteresovaných, aby svoje regionálne aktivity spojené s eurofondmi združovali, nakoľko prednosť na získanie europeňazí budú mať v prvom kole predovšetkým veľké projekty, a to najmä v oblasti základnej infraštruktúry.
Všetci sa zhodli na tom, že vypracovať regionálne projekty nie je na Slovensku problémom. Slabým článkom podľa Beňovej je zabezpečiť ich financovanie z národných zdrojov, a to do tej miery, aby mohol byť projekt dofinancovaný aj z eurofondov. V tomto smere obce nemajú momentálne majetok, ktorým by mohli ručiť v banke, a preto už aj vypracovaný projekt márne hľadá zdroje v banke. To je následok toho, podotkla, že sa súbežne s decentralizáciou verejnej správy nevykonala aj fiškálna decentralizácia.