Banská Bystrica 19. júla (TASR) - Až niekoľko ton uhynutých rýb pozbierali rybári a pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p., Povodie Hrona Banská Bystrica po ekologickej havárii. Ryby, ktorých zber dnes ukončili, uhynuli v Hrone v noci zo štvrtka na piatok v dôsledku znečistenia vody amoniakom. Pri oboch brehoch na približne 10-kilometrovom úseku rieky od Šalkovej nad Banskou Bystricou po Vlkanovú bolo niekoľko ton mŕtvych hlavátok, šťúk, pstruhov, ostriežov, jalcov, kaprov, lipňov a ďalších druhov. Našli sa medzi nimi i kapitálne kusy.
Výšku škôd rybári zatiaľ nestanovili, predpokladajú, že bude vo výške niekoľko miliónov korún. Rybári v súvislosti s haváriou na Hrone už v piatok podali na polícii trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
Vedúci odboru vodohospodárskej prevádzky a dispečingu Povodia Hrona František Rigo, ktoré je správcom toku, TASR informoval, že odborníci presnú príčinu ekologickej havárie i jej pôvodcu určia na základe rozboru vzoriek odobratých z uhynutých rýb i zo vzoriek vody. Prvé rozbory vody potvrdili, že v nej na inkriminovanom úseku rieky takmer vôbec nebol kyslík. Až stonásobne v nej však bola prekročená koncentrácia amoniaku. Namiesto povolených 0,1 až 0,13 miligramu na liter ho bolo vyše 14 miligramov.
Situáciu v Hrone zhoršilo aj dlhotrvajúce sucho a nízky stav hladiny vody. Kým v júli cez jeho koryto v Banskej Bystrici v posledných rokoch pretekalo približne 25 až 30 kubických metrov za sekundu, v posledných dňoch to bolo len sedem kubíkov vody.
Poslednú väčšiu ekologickú haváriu na tom istom úseku Hrone zapríčinila 29. septembra 2001 Biotika, a. s., Slovenská Ľupča. Pi prečerpávaní butylacetátu vtedy z preplnenej nádrže vinou obsluhy uniklo do okolia takmer 15-tisíc litrov tohto organického rozpúšťadla. Časť z neho sa dostala do rieky, kde spôsobila úhyn rýb. Odbor životného prostredia Okresného úradu v Banskej Bystrici vtedy uložil Biotike pokutu štvrť milióna korún.
Biotika v predchádzajúcich rokoch dostala vysoké pokuty aj za prekročenie limitu vypúšťaných technologických vôd do potoka Istebník, ktorý ústi do Hrona, rovnako aj za nadmerný odber vody z rieky. V roku 2001 napríklad namiesto povolených päť miliónov kubických metrov vody biotikári z Hrona odobrali o takmer tri milióny kubíkov vody viac.