Bratislava 2. septembra (TASR) - V nadchádzajúcom školskom roku sa na Slovensku začnú uplatňovať zásadné zmeny, ktoré sú obsiahnuté v Národnom programe výchovy a vzdelávania, symbolicky nazvanom Milénium, lebo má deti pripraviť na život v novom tisícročí. V predvečer otvorenia školského roku 2001/2002 o tom informoval minister školstva SR Milan Ftáčnik v príhovore, ktorý dnes večer odvysielala Slovenská televízia.
Ako minister ďalej uviedol, od januára začne platiť nový zákon o financovaní škôl a školských zariadení. "Jasne stanovenými kritériami prideľovania peňazí štátnym, cirkevným a súkromným školám chceme dosiahnuť, aby sa finančné prostriedky rozdeľovali spravodlivejšie, bez ohľadu na to, či dieťa chodí do školy v Sabinove, vo Veľkom Krtíši, alebo v Bratislave," zdôraznil.
Od apríla začne platiť nový zákon o verejnej službe, ktorý bude dôležitým krokom k lepšiemu ohodnoteniu učiteľov a pedagógov. Viaceré zmeny pre školy a pedagógov vyplynú z reformy verejnej správy. Materské, základné i stredné školy sa zrejme už od júla presunú pod samosprávu, pod obce, alebo samosprávne kraje, čím sa dostanú aj bližšie pod občiansku správu a kontrolu, konštatoval Ftáčnik.
Minister v príhovore povedal, že nový školský rok bude rokom významných zmien aj v oblasti vysokého školstva. Informoval o zámere prijímať na vysoké školy viac študentov. V budúcoročných prijímacích pohovoroch by malo byť podľa jeho slov prijatých až 30 percent uchádzačov, čo je porovnateľné s vyspelými krajinami Európy. Na to potrebujú vysoké školy v SR aj porovnateľné podmienky, preto zvyšujeme verejné zdroje na ich financovanie, uviedol.
M. Ftáčnik v súvislosti s vysokými školami vyjadril nádej, že diskusia o tom, či si vysokoškoláci majú prispievať poplatkami na štúdium, sa skončí tak, že sa zachová ústavné právo na bezplatné vzdelávanie a nebude ohrozené štúdium detí zo sociálne slabších rodín.
Minister školstva v televíznom príhovore poďakoval pedagogickým aj nepedagogickým zamestnancom škôl za ich náročnú prácu a zaželal im v novom školskom roku dosť síl a energie na prácu s deťmi.